Haberler

DERBENT TE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

MENU
Okunma : 914 Tarih : 23 Aralık 2014
Mevlana Kalkınma Ajansı,  KOSGEB Konya İl Müdürlüğü, Derbent Belediyesi ve Derbent Eğitim ve Kalkınma Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Sertifika Töreni Derbent İlçesinde düzenlendi.
 
Törene, Derbent Kaymakamı Arif Oltulu, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, Derbent Belediye Başkanı Mahmut Acar, KOSGEB Konya İl Müdürü İsmail Özdemir ve sertifika almaya hak kazanan girişimciler katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ‘’Girişimciliği geliştirmek adına bu yıl eğitimleri ilçelerde yaptık. Amacımız ilçelerden daha fazla başvuru alarak burada yaşayan insanların istihdamına verdiğimiz desteklerle katkı sağlamak’’ diye konuştu. 2015 Mali Destek Programları hakkında da kısa bir bilgi veren Akman, 2015 Mali Destek Programları eğitim ve bilgilendirme toplantılarının devam ettiğini 27 Ocak 2015 tarihinde Derbent’te bilgilendirme toplantısı yapılacağını bildirdi.
 
Programda konuşma yapan Derbent Kaymakamı Arif Oltulu ise “Düzenlenen bu girişimcilik eğitiminin ilçemize çok fayda sağlayacağını düşünüyorum. Buradan alınacak desteklerin katma değer sağlayacak projelerde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.
Derbent Belediye Başkanı Mahmut Acar yaptığı konuşmada ilçede göç sorunu olduğunun altını çizerek ‘’Lise ve üniversite okuyan gençlerimiz mezun olduktan sonra ilçemize geri dönmüyorlar. Genç nüfus ilçemizde oldukça azaldı. Girişimcilik eğitimlerinin ilçemize istihdam anlamında önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Sertifikalarını alan tüm katılımcılara bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum.’’ diye konuştu.
 
KOSGEB Konya İl Müdürü İsmail Özdemir girişimcilik desteklerinin yapısından kısaca bahsederek ‘’MEVKA-KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini başarı ile tamamlayıp iş planlarını hazırlayan ve 'Katılma Belgesi' alan katılımcılar, işletmelerini kurdukları takdirde KOSGEB mevzuatı çerçevesinde 30 bin liraya kadar hibe ve teminat gösterdikleri takdirde 70.000 TL lik faizsiz kredi sağlayan Yeni Girişimci Desteğine başvurma hakkı kazanacaklardır’’ dedi.
 
Konuşmaların ardından katılımcılara sertifikaları takdim edildi.
 
 
 

Galeri