Haberler

İÇ GÖÇ ve YÖNETİŞİM PANELİ YAPILDI

MENU
Okunma : 962 Tarih : 28 Nisan 2014
Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından, artan iç göçün yönetimi, göç kaynaklı sorunlara karşı etkin ve uygulanabilir çözümler konularında politika oluşturulması amacıyla ‘’İç Göç ve Yönetişim Paneli’’ gerçekleştirildi.
 
Bera Otel’de düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan MEVKA Araştırma Planlama ve Etüt Birim Başkanı Nurten Elvan Köksoy göçün gerek Türkiye gerekse bölgede uzun yıllardır devam eden yapısal sorun olduğunu söyledi. Bugün hızlı kalkınma sürecine kent merkezleri bir şekilde uyum sağlarken, ilçelerin bu gelişime ayak uyduramadığından, geriye doğru gelişim eğilimi sergilediklerini dile getiren Köksoy, bu durumun bazı problemleri de beraberinde getirdiğini, bunların başında nüfus kayıplarının geldiğini ifade etti. Nurten Elvan Köksoy, bölge geneline bakıldığında il merkezlerinde nüfusun her geçen gün artış gösterildiğini belirterek, şunları kaydetti: "İlçelerimizin büyük çoğunluğunda nüfus kayıpları yaşanıyor. Bölgemizde nüfus kayıpları genellikle genç nüfusta yoğunlaşıyor. Genç nüfusun kaybedilmesi de aslında dinamik ve kaliteli iş gücünün kaybedilmesi anlamına geliyor. İlçelerimiz giderek yaşlanma eğilimi gösteriyor. Bu yaşlanma eğilimi bir takım tehditler doğuruyor. Çünkü yaşlı nüfusun hakim olduğu ilçelerimizde dinamik ve kaliteli iş gücü olmaması ve yaşlı nüfusun modern üretim tekniklerine uyum sağlayamaması gibi sebeplerden dolayı ekonomik gelir üretmekte sıkıntılar yaşanmaktadır."
 
Köksoy, göçlerden dolayı oluşan istihdam, ekonomik gelir ve satın alma gücü düşüklüğünün, bölgelerde sağlık, eğitim ve benzeri sosyal hizmetlerin gelişememesine neden olduğunu, bu nedenle yaşam kalitesinin de giderek düştüğünün altını çizdi. Aradığı yaşam kalitesini bulamayan ve tarımdan gelir elde edemeyenlerin kent merkezlerine yerleştiğini anlatan Köksoy, şöyle devam etti: "Bu nedenle işsizlik, yoksulluk, suç oranlarının artması ve sosyal yaşama adaptasyon sorunları gibi bir takım sosyal problemler ortaya çıkıyor. Kırsal alanlar ve ilçelerin aksine kentler fazla nüfus artışının etkisiyle sorunlar yaşıyor. Eğer bölge olarak 2023 vizyonunda ülke hedeflerine maksimum katkı sağlamak istiyorsak kırsal alan, ilçe ve kent merkezleriyle topyekün kalkınmayı benimsemek zorundayız" diye konuştu.
 
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cennet Oğuz ise: "Göç gerçekten dünya genelinde de sorun ülkemizde de sorun bölgemizde de sorun olarak kendisini hissettiriyor. Konya Bölgesi de çevresinden 31 ilçesinden oldukça fazla göç alıyor. Her ne kadar Konya Bölgesinde gecekondulaşma olmasa da bizim yaptığımız yoksulluk çalışmalarına göre bölge olarak çok fazla göç alan bir ilimiz’’ şeklinde konuştu.
 
Panelde, Konya'da Göçün Tarihsel Gelişimi, Yaşlanmanın Kırsalda Göç ve Sosyal Politikalara Etkisi konularında katılımcılara bilgi verildi.

Galeri