Haberler

KONYA-KARAMAN HİNDİSTAN BOMBAY TİCARET YATIRIM FORUMU

MENU
Okunma : 1,0b Tarih : 17 Mayıs 2014
Mevlana Kalkınma Ajansı; Konya Karaman bölgesinin ve ülkemizin, ihracat hedefleri ile de uyumlu olarak ihracat potansiyelinin harekete geçirilmesi kapsamında Hindistan işadamı heyetini Konya’da ağırladı. Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından organize edilen programda çeşitli sektörlerden 22 kişiden oluşan Hindistanlı heyet, ticaret için araştırma ve görüşme amaçlı şehrimize geldi.
 
Dünyanın en kalabalık 3’üncü şehri olan Hindistan’ın Bombay şehri ile ticaret için adımlar atılmaya başlandı. Bombay Sanayi Odası Başkanı ile birlikte gelen heyet Konya’da bazı fabrikaları da gezdi ve ticari görüşmeler yaptı. Selçuk Otel’de gerçekleştirilen ikili iş görüşme programı öncesi iş adamlarına Konya tanıtıldı. Programa Konya Valisi Muammer Erol, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, Türkiye-Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Genel Sekreteri Mehmet Ali Şeker, Bombay Sanayi Odası Başkanı Monan Doshi ve çok sayıda iş adamı katıldı
 
Programın açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, “Mevlana Kalkınma Ajansı olarak özellikle bölgemizin diğer bölgeler ve ülkeler ile ekonomik, ticari ve yatırım iş birliklerinin geliştirilmesi noktasında çeşitli faaliyetler yapmaya devam etmekteyiz. Bu anlamda da Hindistan heyeti Bombay’dan geldiler. Bombay Sanayi Odası Başkanı ve heyeti bizim ile birlikte olacaklar. Ajans olarak özellikle iş alemimize, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve diğer oda ile iş adamları derneklerimize bildirdik ve burada görüşmeler yapacağız. İşadamlarımızın, Hindistan ile ilişkilerini geliştireceğiz. Öncellikle ticaret gelişecek sonrasında inşallah bu yatırıma dönüşecek. Herkese katılımları için teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Bombay Sanayi Odası Başkanı Monan Doshi ise, “Öncesinde Türkiye’yi bir turizm ülkesi olarak biliyorduk. Buraya geldikten sonra gördük ki Türkiye çok gelişmiş. Türkiye coğrafya olarak Avrupa ve Afrika’nın yanında olduğu için ticaret için özel bir yer gibi görünüyor. Türkiye’deki fabrikaları gezdiğimde üretilen makinelerin gelişmiş teknoloji ile üretildiğini gördüm. Hindistan ve Türkiye arasında kültür olarak da eskiden itibaren bir bağ var. Tarihçilerimize göre bizde eskiden padişahlar vardı ve bu padişahların Türk olduğuna inanıyorlar. Konya’ya misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyoruz ve bu ziyaretten çok memnun olduk. İnanıyoruz ki ticaretimizi gelecekte 2 katına çıkarabiliriz” diye konuştu.
                                                                                                                                          

Galeri