Haberler

SENEGALLİ İŞADAMLARI KONYADA

MENU
Okunma : 1,4b Tarih : 26 Kasım 2013
Mevlana Kalkınma Ajansı; Konya Karaman bölgesinin ve ülkemizin, ihracat hedefleri ile de uyumlu olarak ihracat potansiyelinin harekete geçirilmesi kapsamında Senegal işadamı heyetini Konya’da ağırladı.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı, Anadolu Sanayici İşadamları Federasyonu(ANSİFED) ve Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneğinin(AKTİSAD) birlikte organize ettiği etkinlik, Konya Dedeman otelde gerçekleştirildi.
 
Konya-Karaman İş forumu ve ikili iş görüşmeleri şeklinde gerçekleştirilen organizasyona Konya Valisi Muammer Erol, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, Senegal fahri konsolosu Vedat Yöndem  AKTİSAD Başkanı Soner Cesur, Senegal Türkiye İş Adamları Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Sami Karaşın ve Konyalı Sanayici ve İşadamları katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman; Bu çalışmanın bölgeye hayırlı olmasını dileyen Akman önümüzdeki günlerde benzeri programlar olacağını belirterek Konya sanayisinin gelişmesi ve dış dünyaya açılması adına kendilerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.
 
İki ülke arasında ve özellikle Konya’dan Senegal’le iş birliği yapacak birçok firma olduğunu kaydeden AKTİSAD Başkanı Soner Cesur, bu tür fırsatları iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi. Afrika’nın çok bakir bir saha olduğunu ve Konyalı firma sahiplerinin henüz tam manası ile bu hazinenin farkında olmadığını belirtti.
 
Senegal Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Vedat Yöndem konuşmasında Konya Sanayisinin hızla geliştiğini belirterek, Konyalı sanayicilerimiz o kadar güzel eserler ortaya koydularki bu eserleri Dünya Devletleri gördüler diye konuştu.
 
 Toplantıda konuşma yapan Konya Valisi Muammer Erol ise, bundan sonraki adımda Senegal ile arzu edilen istikamette işbirliklerine temel oluşturacak görüşmeler, yerinde ziyaretler tesbitler oluşturularak, iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerleyen zaman içinde daha iyi bir seviyeye geleceğine inandığını söyledi.
 
Açılış konuşmalarının ardından işadamları karşılıklı görüş alış verişinde bulundu.

Galeri