Haberler

HİNDİSTANLI İŞADAMLARI KONYA DA

MENU
Okunma : 978 Tarih : 03 Aralık 2013
Mevlana Kalkınma Ajansı; Konya Karaman bölgesinin ve ülkemizin, ihracat hedefleri ile de uyumlu olarak ihracat potansiyelinin harekete geçirilmesi kapsamında Senegal işadamı heyetini Konya’da ağırladı. Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından organize edilen ve Anadolu İşadamları ve Sanayicileri Federasyonu (ANSİFED) işbiliği ile gerçekleştirilen programda 11 kişiden oluşan Hindistanlı heyet, hazır gıda ürünleri, tarım, tarım makineleri, hazır tüketim malları, temizlik ve hijyen malzemeleri, inşaat malzemeleri konularında ticaret için araştırma ve görüşme amaçlı geldi.
Hilton Garden Inn otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ülkelerarası ticari ilişkileri geliştirmek adına gerekli bütün çalışmaları yapacaklarını belirterek "Bu tür programların, bölgemizin yatırını potansiyelini hem yurtdışına duyurmak hem de işadamlarımızın önünü açmak bakımından çok faydalı olacağına inanıyoruz. Bugün burada Hindistan'dan gelen çok değerli yatırımcılarımız var. Bir ay önce, Ajansımız uzmanları Hindistan'a gitti, burada çok faydalı çeşitli girişimlerde bulundular. Hindistan'ın, ülkemiz açısından büyük yatırım potansiyeli taşıdığı ortaya çıktı. Biz de, ülkelerarası arası işbirliğinin bir yerden başlaması gerektiğini düşündük, ilişkilerin en iyi noktadan geliştirilecek bölgeleri tespit ederek, oralardan ön anlaşmalar yaptık. Bunlardan ilkini birada gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıl içerisinde de hem Hindistan'dan hem diğer ülkelerden konuklarımız olacak. Bu noktada gerekli bütün çalışmaları yapacağız" diye konuştu.
Anadolu İşadamları ve Sanayicileri Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Ulaşan ise, "Bugün Hindistan'dan gelen bir grup işadamımızı ağırlıyoruz. Bu misafirlerimiz, geçtiğimiz Pazartesi ve Salı günü İstanbul'da TUSKON' un organize etmiş olduğu Dünya Ticaret Köprüsü programına katılan değerli işadamlarıdır. Bu tür faaliyetler ile karşılıklı ticaretimizi, ilişkimizi geliştirmeliyiz. Firmalarımız, mahalli bir firma olmaktan ziyade, adım adım yurtdışına açılmaları gerekiyor. Karşılıklı ticari ilişkilerin ilerde karşılıklı yatırıma ve bu şekilde ülkeler arası ticari ilişkilerin kuvvetlenmesine katkı sağlayacak aktivitelere önem vermemiz gerekiyor’’ dedi.
Hindistan'dan gelen işadamlarından Abdul Hamid Bahat da, " Hindistan dünyada çok kredisi olan ülkedir. Özellikle Müslümanları ile değerli bir ülkedir. Hindistan, fırsatlar ülkesidir. Hindistan çok büyük bir nüfusa sahip bir ülke ve demokrasisi ile de meşhurdur. Büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunuz için ben ümit ediyorum ki; 5 10 yıl içerisinde, dünya ekonomisinde söz sahibi olacaksınız" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardında işadamları ikili görüşmeler yaparak, karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

 

Galeri