Haberler

SANAYİ SEKTÖRÜ YATIRIM KILAVUZU TANITILDI

MENU
Okunma : 844 Tarih : 12 Eylul 2013
MEVKA tarafından Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında hazırlanan Konya Sanayi Sektörü Yatırım Kılavuzu'nun tanıtım toplantısı gerçekleştirilidi. Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında hazırlanan Konya Sanayi Sektörü Yatırım Kılavuzu'nun tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Dedeman Otel'de gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Vali Muammer Erol, Dünya Gazetesi Başyazarı Osman S. Arolat, Sanayi Odası Meclis Başkanı Tahir Şahin, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, ile yatırımcılar katıldı. Toplantı Konya Yatırım Ortamı Tanıtım Filmi'nin gösterilmesiyle başladı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman Konya Sanayi Sektörü Yatırım Kılavuzunun, Mevlana Kalkın­ma Ajansı tarafından Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında desteklendiğini, yürütücüsünün Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü olduğunu ve “Konya İli Sanayi Sektörü Yatırım Kılavuzu Projesi” kap­samında hazırlandığını dile getirerek projenin hizmet tedarikçisinin Kon­ya Teknokent Teknoloji Geliştirme Hizmetleri A.Ş. olduğunu, Konya İli Sanayi Sektörü Yatırım Kılavuzunun Konya Tekno­kent tarafından oluşturulan proje ekibi tarafından hazır­landığını belirtti.
 
MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman Konya İli Sanayi Sektörü Yatırım Kılavuzunun, Konya ilinin sa­nayi alanındaki potansiyelinin ve sanayi sektörüne sundu­ğu imkanların potansiyel yatırımcılar tarafından en etkin biçimde değerlendirilmesi, bu yolla bölgeye yeni sanayi yatırımlarının çekilmesi, sanayi üretiminin ve istihdamı­nın artırılması, sanayiden elde edilecek gelirin ve ihraca­tın artırılması bunun sonucunda bölgenin ve ülkemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlanması amacıyla hazırlandığını söyledi.
 
Dünya Gazetesi Başyazarı Osman S. Arolat ise konuşmasında "Konya'nın Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu URAK'a göre 81 il içerisindeki yerine bakalım: Konya rekabetçilik açısından ülkemizde 81 il arasında 17'nci sırada bulunuyor. Alt değerlendirmelerine baktığımızda beşeri sermaye ve yaşam kalitesi sıralamasında 15'inci, markalaşma becerisi ve yenilikçilik alt endeksinde yine 15'inci, ticaret becerisi ve üretim potansiyeli açısından 13'üncü sırada yer alırken, erişebilirlik alt endeksinde 24'üncü sırada yer alıyor. Ancak, Konya erişebilirlik açısından önemli bir gelişmeyi yaşıyor." dedi.
Ayrıca MEVKA Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver ‘’Rakamlarla Konya’’ , MEVKA Konya Yatırım Destek Ofisi Uzmanlarından Mücahit Yasir Kınalı ise ‘’Sanayi Sektörü Yatırım Kılavuzu Takdimi’’ isimli sunuları gerçekleştirdi. Program değerlendirme ve öneriler bölümü ile sona erdi.

Galeri