Haberler

AB FONLARI BÖLGESEL TOPLANTISI KONYA DA YAPILDI

MENU
Okunma : 879 Tarih : 12 Haziran 2013
Ülkemizin AB katılım öncesi fonlarını daha etkin kullanmasına katkıda bulunmak üzere Kalkınma Bakanlığı tarafından organize edilen bölgesel seminerler kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinde 8 Mayıs – 20 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenmekte olan ‘’Ekonomik ve Sosyal Uyum Alanındaki AB Fonları’’ konulu seminerlerin sekizincisi Konya Anemon Otel’de  gerçekleştirildi.
 
Konya’da gerçekleşen seminere, Mevlana Kalkınma Ajansı’nın yanısıra,  Batı Akdeniz ve Ahiler Kalkınma Ajanslarının işbirliği ile Karaman, Antalya, Burdur, Isparta, Aksaray ve Niğde illerinden de yetkililer katıldı.
 
Avrupa Birliği’nin (AB) aday ülkelere sağladığı IPA olarak da bilinen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nı tanıtmak ve ekonomik ve sosyal uyum alanında ülkemize sağlanan AB fonlarının daha etkin kullanılmasına katkıda bulunmak üzere Kalkınma Bakanlığı tarafından organize edilen bölgesel seminerler Konya Bölgesel Semineri ile devam etmiştir. Seminer, AB ve Türkiye tarafından ortak finanse edilen ve Kalkınma Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘‘Ekonomik ve Sosyal Uyum Politikasında Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi’’ kapsamında gerçekleştirilmiştir.
 
Mevlana, Batı Akdeniz ve Ahiler Kalkınma Ajansların işbirliği ile gerçekleştirilen seminerde, mevcut Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamındaki fon uygulamalarının yanı sıra 2014-2020 (IPA II) döneminde ülkemize tahsis edilecek AB fonlarının kullanımına yönelik hazırlıklar konusunda da bilgilendirme yapılmıştır.
 
Seminerde, Kalkınma Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yanı sıra, IPA kapsamında  Program Otoritesi olarak görev yapmakta olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri tarafından sunumlar yapılmıştır.
 
Sunumlarda, Kalkınma Bakanlığı, ülkemizin AB’ye Ekonomik ve Sosyal Uyumunu, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye-AB Mali İşbirliği ve IPA’yı anlatırken; Bölgesel Rekabet Edebilirlik, Çevre, Ulaştırma ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programlarına ilişkin bilgi ise  Program Otoritesi Bakanlıklar tarafından  verilmiştir.

Galeri