Haberler

2014 YILI GÜDÜMLÜ PROJE DESTEĞİ BAŞLANGIÇ TOPLANTISI YAPILDI

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 22 Temmuz 2013
Konya Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonunda Mevlana Kalkınma Ajansı 2014 yılı Güdümlü Proje Desteği Başlangıç Toplantısı yapıldı.
 
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ve çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, güdümlü projeler toplantısının 2014 yılı projeleri için olduğunu söyledi. Güdümlü proje desteğinin amacının, bölgesel gelişmenin hızlandırılması, bölgenin rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesi ve bölgedeki iş ortamının iyileştirilmesi açısından önem taşıyan projeleri Ajansın öncülük etmesi ve koordinasyonu üstlenmesiyle gerçekleştirmek olduğunu belirten Akman ‘’Güdümlü projelerin bittikten sonra, özel sektörlerin işletmesini güçlendireceğini, sektörel çeşitliliğin sağlanacağını yeni hizmet ağlarının oluşturulacağını belirtti. Akman, destelenecek olan projelerin 2 yılı geçmeyeceğini, ajans tarafından yüzde 75 destek verileceğini’’ aktardı.
 
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan Yaptığı konuşmada Kalkınma Ajanslarının Türkiye’de önemli bir boşluğu doldurduğunu dile getiren Doğan bu ajansların toplumsal algı tarafından yanlış anlaşıldığını, ajansların fon kuruluşu olarak görüldüğünü belirtti. KOBİ'lere sunulan desteklerin amacına ulaştığını belirten Doğan," KOBİ'lerimiz elde ettikleri desteklerle Konya'ya ayrı bir değer katıyorlar. Küçük ve orta ölçekli sanayi üreticilerimiz verilen desteklerle teknolojilerini yeniliyorlar, ihracat noktasında kapasitelerini artırıyorlar. KOBİ'ler için destek verdiğimiz paralar yerini buluyor. Ama gerek teknik destek, gerek doğrudan destek gerekse kamu ve sivil toplumu hedefleyen programlarda aslında beklediğimizi bulamıyoruz. Bunu temelinde iki sebep var. Bir tanesi sivil toplum yapısının yeterince gelişmemiş olması. Güçlü sivil toplum kuruluşların naif destekleri kullanmaya çok elverişli bir yapıya sahip olmadığını görüyoruz. Çok az nitelikli fikirler üretiyorlar. Sivil toplum kuruluşların üst düzeyde, kaliteli, fikirlerin üretmesi lazım" şeklinde konuştu.
 
Salonda bulunan davetlilerden Konya için yapılabilecek olan projeler konusunda fikirleri alındı.
Daha sonra Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından hazırlatılan Konya-Karaman yatırım tanıtım filmi izletilerek program sona erdi.
 
 

Galeri