Haberler

MEVKA 10. KALKINMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

MENU
Okunma : 953 Tarih : 01 Mart 2013
Mevlana Kalkınma Ajansı 10. Kalkınma Kurulu Toplantısı Dedeman Otel'de gerçekleştirildi. Toplantıya Konya Valisi ve Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Nezih Doğan, Karaman Valisi ve Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Koca, Kalkınma Bakanlığı Strateji ve Politika Geliştirme Daire Başkanı Murat Kara, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ve Kalkınma Kurulu üyeleri katıldı.
 
Toplantı Kalkınma Kurulu Başkanı, Başkanvekili ve Katıp üyelerinin seçimi ile başladı. Yapılan seçimle Kalkınma Kurulu Başkanlığı'na Sanayi Odası Meclis Başkam Tahir Şahin, Başkanvekilliğine Karaman Ziraat Odası Başkanvekili Ali İhsan Orhan seçildi. 1. Asıl Katıp Üyeliğine ise Konya Malı Müşavirler Odası Başkanı İsmail Turan, 2. Katip Üyeliğine ise Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Konya Platformu Başkanı Mehmet Ali Çelik seçildi.
 
Konya-Karaman 2014-2023 Bölge Planının yaklaşık 19 ayda hazırlandığını söyleyen MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, "Dünya genelinde ve ülkemizin AB üyelik sürecinde bölgesel gelişmeyi doğrudan ilgilendiren tüm bu dinamikleri dikkate alan Konya-Karaman 2014-2023 Bölge Planı yaklaşık 19 ayda hazırlandı. 2014-2023 Bölge Planı bir yandan Konya Karaman Bölgesi'nin ulusal ve küresel rekabet edebilirliğini artırmak için gerekli politikaları ortaya koyarken diğer yandan ülkemizin 2023 vadeli ulusal kalkınma hedeflerine ulaşabilmesinde en fazla katkıyı sağlamayı kendisine amaç ediyor" dedi.
 
 Akman,"Plan sürecinin ilk aşaması olan ve plan kararlarına esas teşkil etmesi amacıyla hazırlanan mevcut durum analizi çalışmaları bölgedeki sosyo-ekonomik ve mekânsal eğilimler ortaya kondu. Bu süre zarfında yapılan çalıştaylar, odak gurup görüşmeleri ve toplantılarda bölgede yaşayan yaklaşık 2000 paydaşa doğrudan ulaşıldı" diye konuştu.
 
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan konuşmasında Uluslararası ekonomide bütünleşmiş bir Konya Karaman Bölgesi arzu edildiğini söyleyerek Dünya haritasında Türkiye'nin yerine bakarken, birkaç şeye dikkati çekmek gerekiyor. Zengin batılı ülkeler denildiği zaman birinin kıta Avrupası, ikincisinin ise Kuzey Amerika olduğunu belirtti. Türkiye coğrafyasının, Kıta Avrupası'na giden güzergah üzerindeki en kestirme hat üzerinde bulunduğunu hatırlatan Doğan, şunları kaydetti "Bu tip uluslararası ilişkiler mutlaka deniz lojistiği kullanılmak suretiyle yapılıyor. Diyelim ki Çin'de üretilmiş bir malın Avrupa pazarına getirebilmesi için en uygun yol Kızıldeniz'i kullanan yoldur. Ve oradan Akdeniz kullanılmalıdır. Yoksa Güney Afrika'nın güneyini kullanarak, Avrupa'ya ulaşmak mümkün olacaktır. Ama bu çok efektif görülmemektedir. Bu nedenle Kızıldeniz, Akdeniz ve Marmara denizi hattı bizim açımızdan son derece önemli bir bölgedir. Bu anlamda bize doğal bir lojistik avantaj sağlamış durumda. Bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Türkiye’ye bakıldığında Konya’nın merkez olarak görüldüğüne dikkat çeken Doğan ‘’Konya Türkiye haritasında en merkezi yerde yer alan ve çeşitli iller arasında karayolu ve demiryolu ulaşımı açısından da hayati öneme sahip’’ diye konuştu.
 
2014-2023 Bölgesel Planının öncelikli dört hedefinin olduğunu söyleyen Kalkınma Bakanlığı Strateji ve Politika Geliştirme Daire Başkanı Murat Kara ‘’Ülke genelinde akademisyenler, sektör temsilcileri, kalkınma kurumlarımızın diğer temsilcilerin katkılarıyla 66 tane özel ihtisas komisyonu oluşturduk. Bölgelerde ve yaklaşık 7 bine yakın kişinin katılımıyla kalkınma planı için görüşler aldık. Planda bulunan 4 öncelik hedefimiz var. Bunlardan birincisi nitelikli insan, güçlü toplum. İkincisi, yenilikçi üretim ve istikrar burada da yüksek büyümeyi hedef alacağız. Üçüncüsü ise bunların gerçekleşeceği ortamlarla ilgili yaşanabilir mekânlar ve sürdürülebilir çevre. Son olarak da Türkiye'nin ve bölgenin kazandığı konum ve kalkınma için uluslar arası işbirliği. Bütün bu çalışmaları derinlemesine inceledik ve önümüzdeki hafta kalkınma bakanlığı olarak meclise sunacağız ve bölge planını uygulamaya koyacağız" diye ifade etti.
 
Kalkınma Kurulu Başkanı Tahir Şahin ise "Bizler ülkesini seven, yaşadığı topraklara üretime değer katan bir şehrin insanlarıyız. Her birimiz daha güçlü bir Türkiye için var gücümüzle çalışıyoruz. Çünkü bizim hayallerimiz var. Bizi bu hayallere âşık eden bir ülke sevdamız var. Bizler çalışmanın ve emek sarf etmenin yaşam anahtarı olmakta olduğunu görmekteyiz ve bunun için bugün buradayız" şeklinde konuştu.

Galeri