Haberler

MEVKA 2014 -2023 BÖLGE PLANI ÇALIŞTAYI YAPILDI

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 12 Mart 2013
MEVKA 2014-2023 Bölge Planı Karaman Çalıştayı Programı Karaman Demosan Otelde yapıldı. Programa Karaman Valisi Murat Koca, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu,Karaman İl Meclis Başkanı Mustafa Bayır, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay,Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve Mevka uzmanları katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman Mevlana Kalkınma Ajansı koordinasyonunda gerçekleştirilen 2014 yılında uygulamaya konulacak olan bölge planı hazırlık çalışmalarının en önemli ilkesinin katılımcılık olduğunu belirten Akman ‘’ katılımcı planlama anlayışıyla; yerel aktörlerin, planlama faaliyetlerine katılmaları; bilgilerini, taleplerini ve yeni kalkınma fikirlerini ortaya koymaları ve bölge kaynaklarının kullanılması konusunda müşterek karar üretmeleri; kısacası bölgemizin geleceğini belirlemeleri hedeflenmektedir. Böylece; bölgeye özgü, uygulanabilir bir plan hazırlanacak ve önümüzdeki 10 yıllık süreçte bölgemizin kalkınma yolunda atacağı adımlara hız kazandırılacaktır’’diye konuştu.
 
Karaman Belediye Başkanı Dr. Kamil Uğurlu ise yaptığı konuşmada kalkınma ajanslarında yapılacak çalışmalarla ilgili olarak ihtiyaçların, problemlerin tespitinin yerel bölgelerde yapılmasının önemine değinerek, çalıştayın başarılı bir şekilde sonuçlanacağını ifade etti.
 
Karaman Valisi Murat Koca kalkınma ajanslarının ve yerel planlamanın önemine değinerek  ‘’Kalkınma ajanslarının bölgenin rekabet edebilirliğini arttırmak ve bölgeler arası eşitsizlikleri gidermek gibi çok iddialı ve zor iki temel misyonu vardır. Günümüzde ulusların rekabeti, sahip oldukları yüksek katma değer ve istihdam sağlayan bölgelerin başarısına bağlıdır. Sonuç olarak diyebiliriz ki kalkınmanın içsel dinamiklere dayalı olması beraberinde bölgelere özgü ihtiyaçlara cevap verebilecek politika geliştirme çabalarını da gerektiriyor. Bölgelerin kendine özgü şartları kalkınmanın o bölge için ne anlama geldiğini ve dolayısıyla ne tür politikalar tasarlanması gerektiğini belirlemektedir. Bu nedenle her bölgeye uygulanabilecek kalkınma reçetesi bulunmamaktadır’’ diye konuştu.
 
Mevka Araştırma Planlama ve Etüd Birim Başkanı   Nurten Elvan Köksoy'un çalıştayın konuları ve önemi konusunda yaptığı sunumun ardından tarım ve gıda grubu, sanayi grubu, çevre ve şehircilik grubu, sosyal kalkınma grubu, hizmetler grubu ve turizm grubu olarak altı farklı bölümde yapılacak olan çalıştaya geçildi. Çalıştay her grubun ayrı ayrı yaptığı sonuç sunumları ile sona erdi.
 
 

Galeri