Haberler

MEVKA 11.TARIM ve HAYVANCILIK FUARINDA YERİNİ ALDI

MENU
Okunma : 824 Tarih : 20 Mart 2013
Mevlana Kalkınma Ajansı, bu yıl 11.’si düzenlenen Konya Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda stantlı olarak yerini aldı.
 
Konuyla ilgili olarak Konya YDO Koordinatörü İsmail Ünver: “Tarımsal anlamda buğday, şekerpancarı, arpa, çavdar, havuç ve kuru fasulyede Türkiye’de ilk sırada yer alan İlimiz, tarım alet ve makineleri sektöründe biçerdöver, gübre dağıtma makinesi, ekim makinesi ve seyyar süt sağım makinesinde Türkiye 1.’si iken; traktör, pulluk ve su pompası sayılarında da Türkiye’de 2. sıra yer almaktadır. Tarımda böylesine güçlü olan ilimiz, tarım alet ve makineleri ile ilgili sektörel istatistikler incelendiğinde, bu alanda da önemli bir konumda olduğunu göstermektedir.
 
 
Bu vesile ile MEVKA olarak, kuvvetli lodos nedeniyle erken kapanmak zorunda kalan Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda yaralananlara ve maddi zarar ve kayıplara uğrayan sanayici ve işadamlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Rabbimiz'den, bu ve her türlü bela ve musibetlerden insanımızı ve ülkemizi korumasını niyaz ederiz.” açıklamasında bulundu.
 
 
Ayrıca, Konya’da tarım makineleri kümelenme çalışmaları ile ilgili olarak da Ünver: “Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından hazırlatılan bir çalışma kapsamında, kümelenme potansiyeli taşıyan sektörler de tespit edilmişti. Bu çalışmada, kümelenme için en uygun sektörlerden birisi de “Tarım Alet ve Makineleri Sektörü” olarak belirlenmişti. Bu kapsamda ilimizde öne çıkan sektörlerden olan Tarım Alet ve Makineleri sektöründe kümelenme çalışmasına yönelik olarak MEVKA öncülüğünde bir çalışma başlatıldı. Daha sonra, alanında uzman kişilerin davet edildiği sektör temsilcilerine yönelik bir panel gerçekleştirildi. Daha sonraki diğer birkaç toplantının ardından kısa adı KONTARKÜM olan Konya Tarım Makineleri İmalatçıları Kümelenme Derneği 2012 yılının Ekim ayında kuruldu.
 
 
 
Sektörel bir dernek olma özelliği taşıyan KONTARKÜM, çalışmalarına başladı. Sivil toplum faaliyetlerinin yaygın olduğu ilimizde, sektörel anlamda da bu ve benzeri derneklerin kurulması önem taşımaktadır. Bu bağlamda, gün geçtikçe artarak devam eden “kümelenme” çalışmaları, ilimiz için de önemli bir adım oluşturuyor. İlimizde ilk olarak Konya Sanayi Odamızın öncülüğündeki “Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi” ile başlayan kümelenme çalışmaları, bugün geldiği noktada; Döküm, Ayakkabıcılık ve Tarım Makineleri ile yoluna devam ediyor.
 
 
 
27 Mart 2013 tarihinde düzenlenecek olan ilk “genel kurul” toplantısında, başta kurucu başkan Mehmet Çalmaz bey olmak üzere, tüm dernek üyelerine başarılar diliyorum.” şeklinde açıklamalarda bulundu.