Haberler

KALKINMA BAKANI 2012 MALİ DESTEK PROGRAMI AÇILIŞINI YAPTI

MENU
Okunma : 865 Tarih : 07 Eylul 2012
 Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Karamana gerçekleştirmiş olduğu ziyarette Mevlana Kalkınma Ajansı 2012 Mali destek programının açılışını yaptı.
 
     Karaman Valisi Murat Koca, Karaman Milletvekilleri Lütfü Elvan ve Mevlüt Akgün,Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu,Karaman İl Meclis Başkanı Mustafa Bayır,Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay,Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ve Karamanlı sanayici ve işadamlarının katıldığı toplantıda konuşma yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz “Burada değineceğimiz en önemli husus Mevlana Kalkınma Ajansı’nın yaptığı çalışmalardır.
 
Genel politikaların kurumsal yansımalarından bir tanesi de bu ajanslarımızdır. 26 tane ajans kurduk. Bir tanesi de Konya ve Karaman illerimizi kapsayan Mevlana Kalkınma Ajansımız. Bu ajans çok sayıda iş yapıyor. Sadece para dağıtan, mali destek veren bir yapı değil. Eğer öyle algılarsak çok yanlış algılamış oluruz. Her şeyden önce bu bölgenin vizyonunu geliştirmeye çalışan, perspektifini, hedeflerini ortaya koymaya çalışan bu kapsamda bütün ilgili tarafları bir araya getiren bir yapı. Diğer taraftan bölgeyle ilgili analizler yapan, bilgiler üreten bir kurumsal yapı. Bilgi olmadan kalkınma olmaz. Analiz olmadan kendi potansiyelinizi detaylı bir şekilde araştırmadan kalkınma olmaz.
 
Yatırım Destek ofisleri kanalıyla önemli çalışmalar yürütüyor. Ajansımızın yaptığı bölge planında yaptığı çalışmada bölge için belirlediği vizyon kaynaklarını etkin ve çevreye duyarlı kullanan sosyo kültürel yapısı güçlü rekabetçilik temelinde sürekli gelişen lider bir bölge olmak vardır vizyonunda. Burada da belirlediği çeşitli öncelikler var.
 
Bölgeye 53 milyon liralık bir mali destek sağlamış durumda. 2 bin 262 proje teklifi alan ajansımız bunlardan 540 tanesine destek vermiş. Şuanda yeni olarak uygulamaya koyduğumuz iki tane teklif çağrımız var. Bunlardan birincisi bölgenin rekabet gücünün artırılması mali destek programımız ikincisi de turizme yönelik küçük ölçekli altyapı mali destek programımız. Bu iki mali destek için 20 milyon liralık bir kaynağı ajansımız ayırmış durumda. Bu çalışmalara başlamış durumdayız” diye konuştu.
 
      Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz daha sonra Mevlana Kalkınma Ajansının destek verdiği Whıte Rose firmasına ziyarette bulundu.

Galeri