Haberler

UND TEMSİLCİLERİ İLE KONYA DA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 13 Nisan 2013
 

UND(Uluslar arası Nakliyeciler Derneği)’nin her ay bir ilde düzenlediği yönetim kurulu toplantısı Nisan ayında Konya’da gerçekleştirildi. MÜSİAD Konya Şubesinde toplanan UND temsilcilerinin toplantıda gündemi Konya Lojistik Merkez çalışmaları oldu.

Konya’daki lojistik merkez çalışmaları ile ilgili konuşma yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, “Lojistik konusunda yapılanları görme konusunda yurt dışı çalışmalarımız oldu. Bu bölgelerde çalışmalar nasıl yapılıyor bunların bilgilerini aldık. Anladık ki lojistik en önemli konulardan birisi. Son dönemde ülkelerin rekabetinin yanı sıra, bölgelerde şehirlerin de rekabetçiliği söz konusu. Bu noktada son dönemde Konya bir üst lige atlamaya çalışıyor. Son dönemde de lojistik ön plana çıktı MEVKA olarak geçmişte çıkmış olduğumuz 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında MÜSİAD Konya Şubesi "TR52 Bölgesi Lojistik Strateji Planı Ön hazırlık Raporunu oluşturdu” dedi.

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman’ın konuşmasının ardından MEVKA Uzmanı Erdem Koçoğlu, Konya’daki yatırım olanakları, Konya’nın 2023 vizyonu, MEVKA’nın çalışmaları ve Bölgenin lojistik ile ilgili faaliyetleri hakkında sunum gerçekleştirdi.

Toplantıda lojistik merkez ile ilgili çalışmalarını anlatan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Türkiye’nin üretiminin neredeyse %60’a yakını İstanbul ve Marmara Bölgesinde oluyor. 2023 Türkiye vizyonundaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamamız için yine bu bölgelerde üretim yapalım demek oluyor. Bu da dar bir alana sıkışıp kalan üretimin gerçekten kaliteli ve verimli olmasını imkânsız hale getiriyor. Bu nedenle Türkiye’nin üretim gücünün Anadolu’ya kayması gerekiyor. Anadolu’ya bu üretim kayacaksa ve Konya’nın bu üretimde önemli bir yer alması gerekiyorsa artı değerlerinin olması gerektiğine inanıyoruz. Lojistik merkez ile bu yatırımların önü açılacaktır” şeklinde konuştu.

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu da, “2023 yılı hedeflerimizi planlarken çok önemli olan Konya’nın ihracat yapacağı ülkelere taşımacılık yapması için acilen bir planlamaya ihtiyacı var. Biliyoruz ki, Konya’da lojistik merkez taşımacılığın temel alt yapısı olacak. Bu yetkinliğin artırılabilmesi için insan kaynaklarına yatırım yapılması gerekiyor. Sizlerden insan kaynakları analizinin yapılması ile ilgili çalışma yapmanızı bekliyoruz. Gerek lojistik merkez, gerekse insan kaynakları analizi noktasında sizlere destek vermeye hazırız” ifadesini kullandı.

Galeri