Haberler

GÜNEY KORE TUR OPERATÖRLERİ'NDEN BÖLGEMİZE YOĞUN İLGİ

MENU
Okunma : 1,3b Tarih : 05 Subat 2012
 
     Türkiye ve TR52 Bölgesi'nin hazırladığı ulusal kalkınma planları ve sanayi stratejileri incelendiğinde ülkemizin Güney Kore ile benzer hedeflere sahip olduğu ve birbirine yakın süreçler yaşadıklarından dolayı Güney Kore'nin bakış açısından ülkedeki gelişmeleri incelemek ve kendi koşullarında pratik olarak uyguladıkları politika önerilerini öğrenmek amacıyla Güney Kore'ye 28 Ocak - 4 Şubat 2012 tarihlerinde bir teknik gezi düzenlenmişti.
 
    Heyette, Mevlana Kalkınma Ajansı olarak Yönetim Kurulumuz üyelerinden Karaman (Eski) Valisi Sayın Süleyman Kahraman, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Belediye Başkanı Sayın Kamil Uğurlu, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Ali Selvi, Ajansımız Genel Sekreteri Sayın Ahmet Akman ve ajans çalışanlarımızın yanı sıra THY Konya Bölgesi temsilcisi Ahmet Potsallı'da yer almıştı.
 
     Burada yapılan görüşmelerdeki konulardan bir tanesi de Bölgemizin Güney Kore ile olan turizm potansiyelinin artırılması olmuştu. Bu gezinin sonuçlarından biri olarak THY Seul Ofisi’nin ulaşım sponsorluğunda geçtiğimiz günlerde Güney Koreli Seyahat Acenteleri temsilcileri yanı sıra basın temsilcilerinin de yer aldığı bir heyet Bölgemizi ziyaret etmiştir.
 
     23-27 Kasım 2012 tarihleri arasında Konya ve Karaman’da ziyaretler gerçekleştiren heyetin ilk durağı Konya oldu. Konya da gerçekleştirilen programda Konya  Valisi Sn. Aydın Nezih Doğan,Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Tahir Akyürek, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sn Ahmet Akman, TURSAB Bölge Başkanı Sn Mustafa Ulu ve Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri heyete eşlik ettiler.24 Kasım 2012 tarihinde de heyet Karaman’ı ziyaret eden heyet Karaman İl Meclis Başkanı Mustafa Bayır, Karaman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Toktay ve Karaman Kültür Turizm İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından karşılandı.
 
    Program boyunca Bölgemizde yer alan Mevlana Müzesi, Karatay Medresesi,İnce Minare Medresesi, Sille, Çatalhöyük, Kilistra, Taşkale, Manazan Mağaraları, Karaman Kalesi, Karaman Müzesi, Aktekke Camii, Hatuniye Medresesi, Eşrefoğlu Camii, Beyşehir Gölü, Tınaztepe Mağarası gibi önemli turizm merkezlerini ziyaret eden heyet 26 Kasım 2012 tarihi akşamı ise Mevlana Kalkınma Ajansı ve TÜRSAB işbirliği ile düzenlenen ve Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda sektör temsilcileriyle bir araya geldi.Toplantıda Mevlana Kalkınma Ajansı Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sn İsmail Ünver Turizm potansiyelini konu alan bir sunum gerçekleştirdi.Toplantıda sektör temsilcileri ile Güney Koreli heyet tanışma ve ikili görüşmeler yapma fırsatı buldu.

Galeri