Haberler

MEVKA, YATIRIMCILARI YENİ TEŞVİK SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİYOR

MENU
Okunma : 985 Tarih : 14 Ekim 2012
Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya ve Karaman Yatırım Destek Ofisleri aracılğıyla yeni teşvik sistemi ile ilgili yatırımcılara bilgilendirme yapıyor.
 
Yeni Teşvik Sistemi, 19.06.2012 tarih ve 28328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2012/3305 sayılı “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” ve 20.06.2012 tarih ve 28329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu Karar’ın uygulanmasına ilişkin 2012/1 sayılı Tebliğ ile yürürlüğe girmiştir.
 
Yeni Teşvik Sistemi ile birlikte Kalkınma Ajansları da yerel birimler olarak Yatırım Teşvik Belgesi düzenlemeye yetkili kılınmıştır. Ayrıca Ajanslara bölgelerindeki yatırımların gerçekleşme durumlarını 6 ayda bir izleme görevi de verilmiştir. Böylece ajanslar bölgelerindeki yatırımcılara daha yakın olacaklardır. Bu görevlerinden hareketle Mevlana Kalkınma Ajansı bölgemizdeki yatırımcıların ve Bölgeye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların faydalanmaları için bilgilendirme faaliyetlerine başlamıştır. Bu çerçevede “Yatırım Teşvik Rehberi 2012” hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlar ile de paylaşılmıştır. Bu rehbere 13 Ekim 2012 tarihli değişiklikler de ilave edilerek revize edilmiştir.
 
Yatırımcılarımızın Teşvik sistemi ile ilgili sorularını yatırım destek ofisleri kanalıyla yanıtlayan ajansımıza sorularınızı tesvik@mevka.org.tr adresine gönderebilirsiniz.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı ayrıca Ekonomi Bakanlığı tarafından, daha önceki kararlara istinaden düzenlenen teşvik belgelerinin “Yatırım Tamamlama Ekspertizi ve Vizesi” işlemleri için de görevlendirilmeye başlanmıştır.   
 
 Yeni Teşvik Yasası ile ilgili tüm mevzuata buradan ulaşabilirsiniz.