Haberler

YABANCI İŞ ADAMLARI KONYA’DA İŞ ADAMLARI İLE BULUŞTU

MENU
Okunma : 1,6b Tarih : 15 Ekim 2012
 
MÜSİAD-MEVKA Bölgesel İş Birliği Programı çerçevesinde 16. Uluslararası İş Forumu (IBF) ve 14.MÜSİAD Fuarı için Türkiye’de bulunan Musul, Fas ve Sudan’lı iş adamları Konyalı iş adamları ile buluştu.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı 11-14 Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul CNR Expo Fuar Merkezinde gerçekleştirilen 16. Uluslararası İş Forumu (IBF) ve 14. MÜSİAD Fuarı‘na katıldı.
 
Bu yıl 5 salonda ve 4 temel sektörde iş adamlarını buluşturan, toplamda 45 bin metrekarelik alanda gerçekleşen fuarda, 565'i yerli firma, 125'i yabancı firma ve 45'i STK olmak üzere toplamda 735 katılımcı yer aldı. Konya’dan 19 firmamızın yanı sıra yeni teknolojiler ile el sanatları bölümü ve Ajansımızın da katılımı ile 21 stantta bölgemizin tanıtımı yapılmış oldu.
 
Fuar süresince standımıza gelen iş adamlarına bölgemiz hakkında bilgi verildi. Ayrıca fuarda bulunan yerli ve yabancı firmalara Konya ve Karaman’ın yatırım fırsatları ile ilgili tanıtım yapıldı.  
 
13 Ekim 2012 tarihinde ise MÜSİAD Konya Şubesi ve MEVKA iş birliği ile Musul, Fas ve Sudan’lı yabancı iş adamları heyeti Konya’ya getirilerek Konyalı iş adamları ile buluşturuldu.
 
Heyet ilk olarak Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Burada KOS Bölge Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alan heyet organize sanayi bölgesinde gezdirildi.
 
Heyetin ikinci durağı Konya Ticaret Odası oldu. Burada Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ile görüşen heyet Başkan Öztürk’ten Konya’nın ticari imkânları hakkında bilgi aldı. Musul heyeti adına konuşan Musul Sanayi Odası Başkanı Haluk Avni Kasım, iki şehrin ortak yönleri olduğunu, her şeyden öte gönül bağı olduğunu ve bu ilişkilerin ekonomik anlamda da geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Yakın zaman içerisinde de bu ilişkilere odalar arasında işbirliği ile başlamak istediğini sözlerine ekledi. Başkan Selçuk Öztürk de Mevlana’ nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır” sözünden hareketle aynı duyguları paylaştığımızı belirterek işbirliklerine açık olduklarını ifade etti.
Heyete buradan sonra MEVKA Konya Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Arif Köseoğlu tarafından bölgemizde yatırım imkanları ile ilgili bir sunu yapıldı. Sunumun ardından MÜSİAD Konya Şubesi’nde ikili is görüşmelerine geçildi. Özellikle inşaat sektöründeki firmaların yakın ilgi gösterdiği ikili iş görüşmelerinde birçok ticari bağlantı kuruldu.
 
Mevlana Müzesi ve Alaaddin Camii gibi Konya’nın tarihi ve kültürel mekanlarını gezen heyete ilimizin kültürel ve sosyal yönü ile ilgili bilgi verildi. Konya’ya ilk kez geldiklerini belirten iş adamları şehrin ekonomik imkanlarından çok etkilendiklerini, iş birliklerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek aynı şekilde Konya’lı iş adamlarını da kendi şehirlerinde misafir etmek istediklerini dile getirdiler.