Haberler

UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SERTİFİKA TÖRENİ

MENU
Okunma : 1,0b Tarih : 20 Haziran 2012

   Mevlana Kalkınma Ajansı ve Kosgeb işbirliği ile düzenlenen uygulamalı girişimcilik sertifika töreni Konya Ticaret odası Meclis salonunda yapıldı. Sertifika Törenine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan,Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr Ahmet Akman,Kosgeb Konya Hizmet Merkez Müdürü Osman Nuri Gönen,Konya İş Kadınları Derneği Onursal Başkanı ve Yardımcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Saime Yardımcı, Konya Ticaret Odası Kadın Girişim Masası Başkanı Hatice Mendi ve sertifika almaya hak kazanan girişimciler katıldı.

    

     Proğramın açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr Ahmet Akman bir projeyi de kamuoyu ile paylaşarak, “Girişimciliği geliştirme adına Konya ve Karaman bölgesinde önemli fonksiyonlar icra ediyoruz. Girişimcilere ve KOBİ’lere destekler vererek birtakım stratejik yol haritaları oluşturuyoruz. Bu yıl iki girişimcilik eğitimini tamamladık, Ramazan Bayramı’ndan sonra da yine iki tane girişimcilik eğitimi sınıfı daha açmayı düşünüyoruz. Bayramdan sonra açacağımız girişimcilik eğitimi noktasında da genç girişimcilere önem vermek adına bir tasarımız var. Üniversite son sınıf ve master doktora öğrencilerini kapsayacak bir sınıf oluşturabiliriz veya Bayanlar için pozitif ayrımcılığa devam edip ihtiyaç ve talebe göre girişimcilik sertifikasına sahip olmaları için insiyatif kullanabileceğini belirtti. Girişimcilik eğitimi konusunda sponsorlu örnekler olduğunu söyleyen Akman ‘’ Özel sektördeki bir kurumumuzun ihtiyaçlarına çok uygun olması halinde iş garantili sertifika eğitimleri vermeyi düşünüyoruz. Bunu başarabilirsek, iş adamlarımızla görüşmek istiyoruz. İş adamlarımızın bize müracaat etmesi ile “15 adet girişimcilik eğitimi almış şu düzeyde kişilere ihtiyacımız var” dediklerinde, iş garantili kursiyerlerde yetiştirmiş olacağız. Bu kursun sonunda iş garantisi veriyoruz. İstanbul’da bunun örneklerinin olduğunu gazetelerden okuduk. Konuyu araştırıyoruz, bunu “Konya’da nasıl uygulayabiliriz” diye düşünüyoruz” dedi.

    

     Kosgeb Konya Hizmet Merkez Müdürü Osman Nuri Gönen ise konuşmasında 2011’den bu yana 64’e yakın eğitim verdiklerini ve Bin 846 adet sertifikalı girişimci olduğunu belirtti. Girişimcileri kendi işlerini kurmaya hazır yetiştirdiklerini belirten Gönen ‘’Bundan sonraki kursu Selçuklu Belediyesi’nde açmayı düşünüyoruz. Eğitimlerimiz bütün hızıyla devam ediyor” dedi.

    

     Bayanların üretime ve ekonomiye katkılarının öneminden bahseden Konya İş Kadınları Derneği Onursal Başkanı Saime Yardımcı,kadınların bulundukları yerlere farklılık getirdiklerini ve bu tür eğitimlerin kadın girişimcilerin sayısına katkı sağlaması açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi.

   

     Üretilen malların Konya dışına pazarlanmasında yardımcı olduklarını ifade eden Konya Ticaret Odası Kadın Girişimciler Masası Başkanı Hatice Mendi ise “Hayalleri fikre, fikirleri eyleme dönüştürüyoruz” dedi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından girişimcilere sertifikaları verilmesi ile proğram sona erdi.

Galeri