Haberler

MEVKA-ÜNİVERSİTELER ARASI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

MENU
Okunma : 1,2b Tarih : 29 Haziran 2012
 Mevlana Kalkınma Ajansı ve bölgede yer alan Selçuk Üniversitesi,Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi,KTO Karatay Üniversitesi,Mevlana Üniversitesi,Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.Hilton Gardenn Inn otelde düzenlenen işbirliği protokolüne Konya Valisi Sn. Aydın Nezih Doğan,Karaman Valisi Sn. Süleyman Kahraman,Selçuk Üniversitesi Rektörü Sn. Prof.Dr.Hakkı Gökbel,Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Sn.Prof.Dr. Sabri Gökmen,KTO Karatay Üniversitesi Rektör Vekili Sn.Prof.Dr.Şahin Akıncı,Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Bahattin Adam,Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Sn Prof.Dr.Muzaffer Şeker ve Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sn. Dr.Ahmet Akman katıldı.
     
     İmza töreninde Protokol ile alakalı bilgi veren Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Ahmet Akman ‘’Bu protokolün amacı Konya ve Karaman illerinde,bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak şekilde,üniversite-sanayi ve üniversite-kent işbirliklerinin geliştirilmesidir.Üniversite-kent işbirliği geniş kapsamlı bir nitelikte;kamu,özel sektör,sivil toplum kuruluşları,basın ve haklıda içine alacak şekilde beşeri ve iktisadi gelişimi hızlandırıcı bir misyonu ifa edecektir’’dedi.
    Protokol ile işbirliğinin teknik ve kurumsal alt yapısını kurmanın amaçlandığını ifade eden Akman, şunları kaydetti ‘’Bu protokol ile Mevlana Kalkınma Ajansının Bölgesel kalkınmadaki aracı rolünün etkinleştirilmesi,Konya ve Karaman illerinde yer alan üniversitelerin işbirliği altyapısının güçlendirilmesi ve öğretim üyelerinin üzerinde çalıştığı araştırmaların ve projelerin ekonomik değere dönüşebilmesi adına doğru finansman kaynaklarından yararlanılması hedeflenmiştir.

Karaman Valisi Süleyman Kahraman, “Bu protokol Konya ve Karaman illerimiz için son derece faydalı olacak diye düşünüyorum. Bu işbirliğin hayırlar getirmesini diliyorum. Başta Konya Valimize ve rektörlerimize böyle bir protokolde yer aldıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise protokole imza atan üniversite sayısının, bölgenin ilim üretme konusundaki gücünü gösterdiğini belirterek, şunları ifade etti:
"Bölgemizde bulunan 5 üniversite, aslında asıl gücümüzü oluşturuyor. Biz, üniversitelerle işbirliği yaparken onların bilgi kaynağı olduğunun farkındayız. Birinci önceliğimiz; bu bölgenin stratejisini hazırlarken, o güçlü bilgi kaynağından istifade etmektir. Onlarla birlikte Konya-Karaman bölgesinin stratejisini hazırlamaktır. Umuyorum ki bugüne kadar yaptığımız işlerde akıl aldığımız üniversiteler, bundan sonra bizimle daha iyi bir paydaş olarak bölgeye hizmet edeceklerdir."

Konuşmaların ardından iki şehrin eğitim, sanayi ve ticaret işbirliğini geliştirecek olan protokol imzalandı .
 

Galeri