Haberler

YABANCI FİRMALARIN KARAPINAR İLGİSİ

MENU
Okunma : 980 Tarih : 25 Haziran 2012
Sahip olduğu yüksek “güneş enerjisi” potansiyeli yanı sıra “linyit” kömürü ile de öne çıkan Konya’nın Karapınar İlçesi, bu konuda yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor.
 
Son zamanlarda MTA’nın bölgede yapmış olduğu çalışmalarda Karapınar Bölgesindeki linyit kömürü rezervlerinin Türkiye’de yatırım potansiyeli açısından en yüksek değerde olduğu ortaya çıkmaktadır. Konya-Karapınar Sahası’nda yaklaşık 1,8 milyar ton termik santral ve 5.800 MW kapasiteli enerji yatırımı potansiyeli mevcuttur.
 
Enerji Bakanlığı’nın bilgisi ve koordinasyonu dahilinde, 20 Haziran 2012 günü Japon ve Amerikan şirketlerin oluşturduğu bir konsorsiyum teknik ekibi ve Türkiye temsilcilikleri Ajansımızı ziyaret etmişlerdir. Kendilerine Genel Sekreterimiz Sayın Ahmet AKMAN ve Konya Yatırım Destek Ofisi uzmanları tarafından ajansımız ve bölgedeki çalışmalarımız anlatıldıktan sonra heyet ile birlikte Karapınar’a teknik bir gezi gerçekleştirilmiştir.
 
Karapınar Kaymakamımız Sayın Ramazan YILDIRIM ve Karapınar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet MUGAYITOĞLU ile yapılan toplantının ardından bir ön fizibilite çalışması niteliğindeki saha araştırması için heyetle beraber rezervlerin bulunduğu noktalarda gözlemler yapılmıştır.
 
Ayrıca, Temmuz ayı başında İtalya ve Alman firmalardan oluşan bir heyet Konya ve Karapınar İlçesi’nde güneş enerjisi ile ilgili konularda ziyaret gerçekleştirecektir.