Haberler

KONYA KARAMAN İLÇELERİNDE 2023 VİZYONLARI BELİRLENİYOR!

MENU
Okunma : 977 Tarih : 21 Haziran 2012

2010-2013 Bölge Planında olduğu gibi 2014-2023 dönemi Bölge Planı çalışmalarında da “katılımcılık” planın en önemli özelliklerinden biri olacaktır. Kalkınma ajanslarının temel işlevlerinden biri olan yerel aktörler arasındaki işbirliğini ve koordinasyonu sağlamak, bölge planı sürecinde nitelikli katılımı etkin kılmanın temel aracı olacaktır. Bu bölge planlama sürecinde özellikle sektörel odaklanma üzerinde hassasiyetle durulacak ve bölgeye özgü, uygulanabilir bir plan hazırlanacaktır.

Bu kapsamda MEVKA Araştırma, Etüt ve Planlama birimi moderatörlüğünde bu yılın Şubat ayı içinde oluşturularak çalışmaya başlayan İlçe Stratejik Gelişme Komisyonları ilçe Kaymakamları başkanlığında çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Komisyon tarafından hazırlanan "İlçe Stratejik Gelişme Raporları"nda ilçenin sorunlarının analizinin yanı sıra ilçenin mevcut durumu, ilçeyi diğer ilçelerden ayıran özellikler, ilçe vizyonu, ilçenin öne çıkan özellikleri, ilçenin rekabetçi olmak istediği sektörler/konular ve ilçeyi ilgilendiren ve etkileyebilecek kamu yatırımlarına da yer verilecek.

Şubat ayından bu yana her bir ilçede 4'er toplantı yapıldı. Yapılan son toplantıda ilçelerin vizyonlarının nasıl olması gerektiği konusunda çalışmalar yapıldı. Yapılan bu toplantılarla ilçelerin vizyonları ortaya konurken "Geniş halk katılımlı" yapılması planlanan bir sonraki toplantıda  "İlçe Stratejik Gelişme Komisyonu" tarafından hazırlanan rapor  ilçe halkı ile paylaşılacak. Temmuz ayı içerisinde yapılacak olan bu toplantılara ilçelerdeki tüm paydaşların hazırlanan raporlara yönelik görüşlerini bildirmelerini önemsediğimiz için katılımlarını yürekten arzuluyoruz.

"İlçe Stratejik Gelişme Komisyonları"nın özverili çalışmalarından dolayı başta ilçe Kaymakamları ve  komisyon raportörleri olmak üzere komisyonlara değerli bilgi ve tecrübeleriyle katkı sağlayan tüm komisyon üyelerine teşekkür ediyoruz...