Haberler

INCHEON SERBEST EKONOMİ BÖLGESİ, KTO MECLİSİ'NE ANLATILDI

MENU
Okunma : 970 Tarih : 05 Subat 2012
Konya Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda Güney Kore’de yer alan “Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi” konuşuldu.
 
 
28 Ocak-04 Şubat 2012 tarihleri arasında, Mevlana Kalkınma Ajansı olarak başta Yönetim Kurulu üyelerimizden Dönem Başkanı Karaman Valisi Sayın Süleyman Kahraman, Başkan Vekili Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Belediye Başkanı Sayın Kamil Uğurlu, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Ali Selvi, Ajansımız Genel Sekreteri Sayın Ahmet Akman ve bazı ajans çalışanlarımızın katıldığı  Güney Kore çalışma ziyareti ile ilgili olarak, Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ve Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver Güney Kore gezisinin ardından izlenimlerini paylaşmak üzere Konya Ticaret Odası Meclis Toplantısı’na davet edildi.
 
Programda ilk olarak Genel Sekreterimiz Ahmet Akman söz aldı. Güney Kore gezisi izlenimlerini genel olarak aktaran ve Güney Kore’nin ülkemizle benzer süreçlerden geçen bir ülke olarak model teşkil ettiğini belirten Akman, “ Bizimle benzer süreçlerden geçmiş Güney Kore’nin şu anda 550 milyar dolar ihracatı bulunmakta bu noktada ülkemiz için model olabileceğini düşündük. Diğer taraftan Türkiye’nin Güney Kore’de 202 yatırımı mevcutken, Güney Kore’nin bölgemizde herhangi bir yatırımı mevcut değil bu noktada Güney Koreli Yabancı yatırımcıların bölgemize çekilmesi önemli” şeklinde konuştu.
 
Güney Kore’de birçok resmi ziyaret ve basın toplantısı düzenlediklerini belirten Akman, “Güney Kore gezi ve inceleme programında, bizde mevcut olan Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı benzeri faaliyetleri de yürüten KOTRA, Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı, Kore Uluslararası Ticaret Birliği gibi önemli kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirdik ve düzenlediğimiz basın toplantısı ile Konya ilimiz hakkında sunum yaptık” dedi.
 
Ahmet Akman’ın ardından Incheon Serbest Bölgesi hakkında teknik bilgi veren MEVKA Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver, ilk olarak Güney Kore hakkında ekonomik veriler ışığında kısa bir bilgi verdi.
 
Incheon Serbest Bölgesi’nin toplamda 169,5 km2’lik bir alanda kurulduğunu belirten Ünver, “Güney Kore’de toplam 6 adet Serbest Ekonomi Bölgesi bulunuyor. Bunların en büyük ve hızlı gelişeni Incheon bölgesi olup burada, sürdürülebilir enstitüleri yerleştirme, yaşam alanları kurma ve rekabetçi iş ortamları sağlanması amaçlanmaktadır. 3 farklı alandan oluşan ve gelecekte 640.000 nüfusa ulaşması beklenen Incheon SEB’ye şu ana kadar 41 milyar Dolar harcandı. 2020 yılında ise projenin tamamlanması beklenmektedir. Şu an itibari ile de bazı yerli ve yabancı yatırımcılar bölgede faaliyet geçmiş durumdadır. ” dedi.
 
 
Bölge’de yerli ve yabancı yatırımcılar için teşvik ve desteklerin bulunduğunu belirten Ünver, bu konularda da bilgi verdi.
 

Galeri