Haberler

YDO MEVZUAT ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI

MENU
Okunma : 973 Tarih : 02 Mart 2012
YDO MEVZUAT ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI…
 
Türkiye’deki 26 kalkınma ajansının tüm illerde faaliyet gösteren yatırım destek ofisleri (YDO) uzmanları, Antalya’daki ‘Kalkınma Ajansları Yatırım Destek Ofisleri Mevzuat Çalıştayı’nda biraraya geldi. YDO’ların kuruluşlarından bu yana uygulamada karşılaşmış oldukları sorunlar ile çözümlerine ilişkin görüşler çalıştaki atölye çalışmalarında ele alındı ve raporlar hazırlandı.
 
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) koordinasyonunda ‘Kalkınma Ajansları Yatırım Destek Ofisleri Mevzuat Çalıştayı’, Antalya’da yapıldı. 28 Şubat- 1 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştaya katılan BAKA Genel Sekreteri Tuncay ENGİN, ülkemizde faaliyet gösteren 26 kalkınma ajansına bağlı olarak tüm ilerde faaliyet gösteren YDO’lardaki uzmanların katılımı için memnuniyet duyduğunu söyledi.
 
Çalıştayda YDO’ların kurulmuş oldukları günden itibaren uygulamada karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunların çözümüne ilişkin görüş ve önerilerin ele alındığını kaydeden Tuncay ENGİN, çalıştaydaki konuşmasında başarılı olmanın yolunun dünyayla iş dünyasıyla bağlar kurmaktan, yatırımcı çekmekten, yatırımı takip etmekte etkin rol almak olduğunu belirtti.
Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü Bölgesel Rekabet Edebilirlik Dairesi Başkanı Serkan VALANDOVA ile Kalkınma Bakanlığı uzmanları da çalıştaya katıldı. Kalkınma ajanslarının çok önemli kurumlar olduğunu, yerelden kalkınmada önemli görevler yürüttüğünü ve kalkınma ajansı çalışanlarıyla daha sık biraraya gelmek istediklerini belirten Serkan VALANDOVA, Kalkınma Ajansları YDO Mevzuat Çalıştayı’nın başarılı olması dileklerinde bulundu.
 
Kalkınma ajanslarının YDO’lar mevzuatı hakkındaki görüş ve önerilerini paylaştıkları 3 grup, atölye çalışması gerçekleştirdi.Atölye çalışmaları sunumları oturum başkanları tarafından yapıldı. Atölye çalışmalarının, yürürlükteki YDO mevzuatı ile uyumlaştırılması ve sonuç raporlarının hazırlanması gerçekleştirildi. Çalıştay,  son gün genel değerlendirme, görüş ve önerilerin ele alındığı toplantıyla tamamlandı.