Haberler

Ajansımız, Sosyoloji Öğrencilerini Ağırladı

MENU
Okunma : 1,1b Tarih : 03 Mart 2012
 
MEVKA S.Ü. EDEBİYAT FAKÜLTESİ SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ.
 
 MEVKA BİNASINA S.Ü. SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN YRD. DOÇ. DR ÖZGÜR SARI ÖNDERLİĞİNDE DÜZENLENEN ZİYARETTE KONUŞAN MEVKA UZMANLARINDAN O.FATİH YALÇIN, MEVKA YÖNETİM KURULU, KALKINMA KURULU VE GENEL SEKRETERLİK ADINA BU ZİYARETTEN DUYDUKLARI MEMNUNİYETİ İFADE ETTİ. ÜLKEMİZDE KALKINMA AJANSLARI KAMU KESİMİ, ÖZEL KESİM VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK, KAYNAKLARIN YERİNDE VE ETKİN KULLANIMINI SAĞLAMAK VE YEREL POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRMEK SURETİYLE, ULUSAL KALKINMA PLANI VE PROGRAMLARDA ÖNGÖRÜLEN İLKE VE POLİTİKALARLA UYUMLU OLARAK BÖLGESEL GELİŞMEYİ HIZLANDIRMAK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAK, BÖLGELER ARASI VE BÖLGE İÇİ GELİŞMİŞLİK FARKLARINI AZALTMAK AMACIYLA ÇALIŞTIĞINI BELİRTEN O.FATİH YALÇIN KONUŞMASINI ŞÖYLE DEVAM ETTİRDİ;
•       ÜLKELER ARASINDA EKONOMİK, KÜLTÜREL, SOSYAL VE SİYASAL ETKİLEŞİMİN GELİŞMESİ VE BİRBİRLERİNE OLAN BAĞIMLILIĞIN ARTMASINI İFADE EDEN KÜRESELLEŞME SÜRECİ , İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE ULAŞTIRMA ALANLARINDAKİ YAŞANAN GELİŞMELER İLE BİRLİKTE ULUSLARARASI KAYNAK VE FİNANS HAREKETLİLİĞİNİ HIZLANDIRMAKTADIR.
•       BUNA AYAK UYDURMAK İSTEYEN ÜLKELER, İŞBİRLİĞİ KAABİLİYETİ İLE REKABET YETENEKLERİNİ GÜÇLENDİREREK ORTAYA ÇIKACAK TEHDİTLERE TEDBİR ALMAK VE FIRSATLARDAN YARARLANMAK İSTEMEKTEDİR.
•        BU ÇERÇEVEDE, KALKINMA AJANSLARI YEREL POTANSİYELİN HAREKETE GEÇİRİLMESİ VE İŞBİRLİĞİNİN SAĞLANMASI NOKTASINDA ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER YERİNE GETİRMEKTEDİR.
•       YENİ KALKINMA ANLAYIŞI, KALKINMANIN YEREL ODAKLI OLMASI ÜZERİNE KURULUDUR. VİZYONER BİR ANLAYIŞLA YEREL KALKINMANIN STRATEJİK PLANLARLA VE YOL HARİTALARIYLA, YERELDEKİ TÜM KESİMLERİN KATILIMCI ANLAYIŞI VE KOORDİNELİ İŞ BİRLİĞİ İLE KAYNAĞIN BİR KURUŞUNU BİLE İSRAF ETTİRMEDEN, ETKİLİLİK VE VERİMLİLİK ÇERÇEVESİNDE  ORTAYA KONULMASINI GEREKTİRMEKTEDİR. BU GEREKLİLİK YERİNE GETİRİLİRKEN, KALKINMANIN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALIDIR. ZİRA KALKINMA, YALNIZCA EKONOMİK OLARAK DEĞİL, AYNI ZAMANDA SOSYAL, KÜLTÜREL VE ÇEVRESEL BOYUTLARLA BİRLİKTE ELE ALINARAK SAĞLANMALIDIR. ' DEDİ.
•       PROGRAMDA AYRICA MEVKA UZMANLARINDAN ERDEM KOÇOĞLU DA BİR SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ.

Galeri