Haberler

PUM TÜRKİYE SORUMLUSUNDAN AJANSIMIZA ZİYARET

MENU
Okunma : 786 Tarih : 02 Subat 2012
 
PUM Türkiye Sorumlusu Eicke Johnsen, Ajansımızı ziyaret etti
 
MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ve ajans uzmanları ile görüşen Johnsen, Hollanda Hükümeti ve Hollanda İşverenler Derneği'nin desteklediği Hollanda Kıdemli Uzmanlar Kuruluşu PUM'un amacının gelişmekte olan ülkelerde işlerini büyütmek isteyen KOBİ'lere ücretsiz danışma hizmeti vermek olduğunu belirtti.
 
Şirketini geliştirmek, kapasitesini artırmak, Avrupa standartlarını yakalamak isteyen her KOBİ'nin PUM'a başvurduğunu, 75 farklı sektörde faaliyet gösterdiklerini yılda 2 binden fazla müşteriye hizmet götürdüklerine değinen Johnsen, Tarım ve hayvancılıktan, dericilik ve otelcilik sektörüne kadar 70 ülkede 3 bin 200 kıdemli uzmanın hizmet verdiğini ifade etti.
 
PUM, KOBİ’lere Ücretsiz Danışma Hizmeti Veriyor
 
PUM uzmanlarının, gelişmekte olan ülkelerde KOBİ'lere aşmakta güçlük çektikleri dış ticaret, pazarlama stratejileri, Ar-Ge, ürün çeşitliliği artırma, kalite yönetimi, insan kaynakları ve yönetim, e-ticaret konularında yol gösterdiğine değinen Johnsen böylece KOBİ’lerin kendi kendilerine yetebilirliklerinin arttığını ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabildiğini söyledi. Johnsen “PUM Uzmanlarının Türkiye’ye gelmesi vb. tüm masraflar PUM tarafından karşılanıyor. Danışmanlık hizmeti almak isteyen İşletmeler, sadece uzmanların konaklama masraflarını üstleniyor.” diye konuştu.
 
Yatırım Destek Ofisleri (YDO) KOBİ’lere ve Yatırımcılara PUM Hakkında Bilgi Verebilir
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ise, KOBİ’lerin yararına sunulabilecek bu tür faaliyetlere her zaman için sıcak baktıklarını vurguladı. Mevlana Kalkınma Ajansı olarak Konya ve Karaman Yatırım Destek Ofisleri aracılığıyla KOBİ’lere ve yatırımcılara PUM hakkında bilgi vererek bu hizmetten faydalanmaları için yönlendirme hizmeti sunabileceklerini belirten Akman, sanayi, tarım ve ticaret konularında alanında uzman kişilerin bölgedeki işletmelerin problemlerini aşmasında yol göstermesinin önemli bir kolaylık olduğunu kaydetti.
PUM Türkiye Sorumlusu Eicke Johnsen daha önce Konya ve Karaman illerinde özellikle tarım alanında çeşitli konularla ilgili uzman taleplerini yerine getirerek hizmet verdiklerini, önümüzdeki dönemde de Mevlana Kalkınma Ajansı işbirliği ile daha fazla alanda hizmet vermeyi umut ettiklerini belirtti.