Haberler

YEREL KALKINMADA, ŞÜKRAN KÖYÜ ÖRNEĞİ

MENU
Okunma : 1,2b Tarih : 24 Nisan 2011

 

YEREL KALKINMADA, “ŞÜKRAN KÖYÜ” ÖRNEĞİ
 
Konya Hüyük ilçesi, Çavuş Beldesinde devam eden “Sonsuz Şükran Köyü” etkinlikleri kapsamında, “Yerel Kalkınmada Şükran Köyü” konulu sempozyum düzenlendi.
 
MEVKA’nın da destek verdiği Sempozyuma; KTO Başkanı Selçuk Öztürk, MEVKA Kalkınma Uzmanı Fatih Yalçın Konya Mimarlar Odası Başkanı Serdar Işık, Çavuş Belde Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem ve Şükran Köyü Proje Koordinatörü Mehmet Taşdiken, konuşmacı olarak katıldı.
 
Sempozyumda bir konuşma yapan Kalkınma Uzmanı Fatih Yalçın, mekansal duyarlılığa sahip olması, işbirliği ve katılımcılığa önem vermesi, ve sosyal içermeye sahip olması nedeniyle Çavuş Beldesinden uygulanan “Sonsuz Şükran” projesinin MEVKA tarafından desteklendiğini belirtti. Fatih Yalçın uygulanmakta olan proje için, “Kırsal alanın imajının güçlenmesine, köye ve bölgenin ekonomik-kültürel hayatına ve ,toplumsal dayanışmaya katkı sağlaması, Türkiye’de ve alanında bir ilki oluşturması ve en önemlisi de içinde Anadolu’nun, sevgi, hoşgörü ve vefa duygularını yansıttığı için, Şükran Köyü Projesi yerel kalınma anlayışında iyi bir örnek.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Sempozyumu izleyenler arasında, sanatçı Sibel Turnagöl, tasarımcı Zeynep Tunuslu, ODTÜ Öğretim Üyesi Doç .Dr. Emre Madran gibi bilim ve sanat dünyasından çok sayıda davetli yer aldı.