Haberler

2023 VİZYON STRATEJİSİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

MENU
Okunma : 1,2b Tarih : 08 Nisan 2011
Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) teknik desteği ile gerçekleştirilen TR 52 Düzey 2 (Konya-Karaman) Bölgesi 2023 Vizyon Stratejisi Sonuçları Programı Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da katılımıyla yapıldı.
 
Mevlana Kalkınma Ajansı teknik desteği ile gerçekleştirilen TR52 Düzey 2 (Konya – Karaman) Bölgesi 2023 Vizyon Stratejisi Sonuçları Programı, Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Kerim Özkul, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.
 
Programda konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, insanoğlunun sembol tarihleri geliştirdiğini ve kendisine hedef koyduğunu ifade etti. Vali Doğan, "Bunu geçmişte de yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bugün için sembol tarihimiz cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılı. 2023 yılına hazırlanmak millet ve devlet olarak boynumuzun borcu. Geçmişte birilerinin bu projeyi yapmış olması fikir mütalaaları yapmış olması bizim için değerli. Çünkü biz birbirimizden beslenerek geleceğe gidiyoruz" dedi.
 
Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ise dünya ekonomisinin büyük bir değişim içinde olduğunu belirterek, "Bu küresel değişimin merkezinde olan bir ülke olarak bu değişimi doğru okumamız lazım. Geleceğe dönük olarak ister 2023 yılı ister İstanbul'un fethinin 600. yılı olan 2053 olsun bu tür sembolik yılları hedef koyarak ülkemizi dünyanın ekonomisini, siyasetini belirleyen aktörlerden biri haline getirmek. İdeolojiniz ne olursa olsun ortak hedefimiz bu olmalı. Doğru tercihler yapmamız halinde 21. yüzyılın ortasında küresel ekonominin belirleyici aktörlerinden birisi haline gelebiliriz. Dış kriz dalgalarına dirençli bir ekonomimiz var. Şu an IMF'de borç alan bir ülke değil, borç alan ülkelerin borçlarının tanzimi konusunda masaya oturan bir ülke haline geldik. Eğer bütün alanlarda bir bütünlük sağlarsak 2023 yılında bir cihan devletinin temel unsurlarını gerçekleştirmiş olacağız" dedi.
 
Programın sonunda 2023 Vizyon Stratejisi Sonuçları ile ilgili katılımcılara bilgi verildi.

Galeri