Haberler

KONYA’NIN GELECEK ‘PLAN”LARI, PLANLAMA KONFERANSINDA TARTIŞILDI

MENU
Okunma : 1,0b Tarih : 26 Temmuz 2011
 
KONYA’NIN GELECEK ‘PLAN”LARI, PLANLAMA KONFERANSINDA TARTIŞILDI
 
Konya Valiliği ve Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Planlama Konferansı, Dedeman otelde yapıldı.
 
Konferansta, Konya'nın 2012 yılına nasıl bir kentsel planlama içinde girmesi gerektiği kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri tarafından tartışılırken, İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) yetkilileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan BİMTAŞ bünyesinde edindikleri tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.
 
İki bölümden oluşan toplantıya; Konya Valisi ve MEVKA Yönetim Kurulu Başkanı, Sayın Aydın Nezih DOĞAN, Konya Milletvekili Mustafa KABAKÇI, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER, MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet AKMAN, Meram Belediye Başkanı Serdar KALAYCI, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk ÖZTÜRK, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir BÜYÜKHELVACIGİL, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa ÇIPAN, İlçe Kaymakamları, Belde Belediye Başkanları ve sivil toplum örgütleri katıldı. Konferansta, İMP yetkilileri; Kentsel Tasarım Projeleri, Yönetim Kültürü, Ekonomik Sektörel Araştırmalar, Çok Amaçlı Proje Geliştirme Süreçlerini Yönlendirme ve Sosyal Odaklı Projelerde Halkla Buluşması ile ilgili bilgilendirme ve teknik konularda bilgiler verdi.
 
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Konya'nın mekansal gelişimi açısından 1/100. 000 ölçekli Konya Isparta çevre düzeni planının eldeki tek ve yeterli olmayan veri olduğunu söyledi.
Gelecek yıllara daha net bir bakış açısıyla girmek için, 2012 yılını Konya'nın mekansal planını tamamlandığı bir yıl olarak görmek zorunda olduklarını ifade eden Doğan, gerekli çalışmalara başlanılması gerektiğini vurguladı.
Doğan, Konya'nın bütün sektörleriyle stratejik toplantılar yaptığını, stratejik planlamaların mekansal planlama ile taçlandırılması gerektiğini dile getirdi.26.07.2011

Galeri