Haberler

LORAS RÜZGARI, KONYA’YA ENERJİ VERECEK

MENU
Okunma : 1,0b Tarih : 29 Temmuz 2011
T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) tarafından hazırlanan “Loras’ta Yetişen Rüzgâr Gülleri” isimli projeye; uygulamakta olduğu Doğrudan Faaliyet Desteği programı kapsamında,  mali destek verme kararı aldı. 
 
Desteğe ilişkin sözleşme, MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman ve KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim UZBAŞ tarafından imzalandı.
 
Proje, Rüzgâr gücünden elektrik enerjisi üretilmesi için Loras Dağında rüzgâr ölçüm değerlendirmeleri, veri analizi ve fizibilite çalışmalarının yapılmasını kapsıyor. KOSKİ, MEVKA’dan aldığı destekle yapacağı çalışmalar sonunda, Loras Dağı Bölgesindeki rüzgâr potansiyeline ilişkin verilerle rüzgâr gücünden elektrik enerjisi üretilmesi için fizibilite çalışması yapacak. Proje kapsamında ayrıca, toplam enerji potansiyelinin hesaplanarak, seçilecek türbinlerin adet-tip-güç tespiti ile konumlandırılmasına dair rapor hazırlanıp akredite bir kuruluş tarafından onaylanması hedefleniyor.
 
Fizibilite raporu ve gerekli akredite yapılması sonucunda, Loras’ta, 200 milyon kW/Yıl üretilecek elektrik enerjisi için 50 adet 2.000 kW’lık türbin konuşlandırılması ve 2012 yılı sonuna kadar bölgeye rüzgâr türbinleri kurulmasına ilişkin yatırım kararı alınması sağlanmış olacak. 29.07.2011