Haberler

Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi Eğitimleri Başladı

MENU
Okunma : 1,3b Tarih : 22 Eylul 2010
Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi Eğitimleri Başladı
 
Kamu ve özel kesim ile sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma planı ve programlarında öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliği sağlamak, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltılması amacıyla kurulan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), na Tarım İl Müdürlüğünce sunularak kabul edilen projelerden birisi olan “Tarımsal Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi ve Sürdürülebilir Sulama Yöntemleri” konulu projenin eğitim aşamasını oluşturan ve 2 hafta sürecek olan kurs 20 Eylül 2010 günü başladı.

Söz konusu kursta eğitici olarak bulunan Adana Zirai Üretim İşletmesi ve Personel Eğitim Müdürlüğü’nde  Müdür Yardımcısı Emin TEPELİ ve Dr. Ahmet UYAN İl Tarım Müdürü Hikmet DOĞRU makamında ziyaret etti. Ziyarette bir açıklama yapan İl Müdürü DOĞRU: “Bölgesel kalkınmayı hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltılması amacıyla kurulan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı ve Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı adları altında iki bileşen için teklif çağrısı yöntemiyle proje tekliflerini kabul etmiştir. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz 4 adet proje başvurusunda bulunmuştur.

İlimiz açısından kıt olan su kaynaklarının ekonomik ve sürdürülebilir olarak kullanılması büyük önem arz etmektedir. Açık kanal sulama sistemlerinin toplu basınçlı sulama sistemlerine dönüştürülmesi ve suyun etkin kullanımının artırılması amacıyla yaptığımız bu proje, İlimizde tarımsal alanda suyun kullanımı ile ilgili olan İl Özel İdaresi ve Sulama Kooperatifleri Birliğinin de katılımıyla hazırlanmıştır.

 “Tarımsal Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi ve Sürdürülebilir Sulama Yöntemleri” konulu kursa İl Özel İdaresinden ve İl Tarım Müdürlüğümüzden 15 teknik eleman katılmaktadır. Kurs sonrasında ise eğitilen kursiyerler eğitici olarak ilimizde bulunan 24 sulama kooperatifine üye 360 çiftçinin etkin ve bilinçli sulama konusunda eğitimini gerçekleştireceklerdir.

Çok önemli gördüğümüz bu projenin ve kursun, sonuçlarının ilgili kesimlere faydalar getirmesini temenni ederken, projede emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.
 
11 ay sürecek olan Tarımsal Sulama Sistemi Yatırımlarının Projelendirmesi ve Sürdürülebilir Sulama Yöntemleri  Projesi  toplamda 77.427,25 TL’ye mal olacak ve bu maliyetin 66.002,00 TL’si destek olarak Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacaktır.
 

Galeri