Haberler

Sektör Çalıştayları Başladı

MENU
Okunma : 886 Tarih : 10 Nisan 2010
Mevlana Kalkınma Ajansı, 2011-2013 Bölgesel Gelişme Planı hazırlıkları kapsamında Sektör Çalıştaylarına start verdi. Konya ve Karaman’da öne çıkan tüm sektörleri kapsayacak ve ilgili kuruluş temsilcilerinin katılımıyla yapılan çalıştaylar ilki 8 Nisan'da Konya'da 9 Nisan'da da Karaman'da  , “Konya ve Karaman’ da Gıda Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlığı altında gerçekleştirildi. Çalıştaylara, MEVKA Planlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanları ve Konya ve Karaman'da gıda sektörünün önde gelen firmalarının yetkilileri katıldı.
 
Konya Çalıştayının açılışında konuşan MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Gıda sanayinin , dünya imalatının en önemli kolu olma özelliğine sahip olduğunu belirterek, “Sektörün insan hayatının önemli ihtiyaçlarına cevap veriyor olmasının, sürdürülebilir ve sürekli bir büyüme içinde olmasının en önemli nedenidir.”dedi.
 
Türkiye’de gıda alanında üretim yapan işyeri sayısı farklı kaynaklarda 25-40 bin arasında değiştiğini ve yaklaşık 260 bin kişi bu sektörde çalıştığını kaydeden Akman, şöyle devam etti: “Türkiye’de AB ile müzakere sürecinde, gıda sanayinin güçlü Avrupa rekabetine karşı hazırlanması gerekmektedir. Bu durum karşısında gıda sektörünün, yeni koşullara uyum sağlayarak uluslararası pazarda varlığını koruyabilmesi ve rekabette üstünlüğe ulaşması, Avrupa standartlarında üretim, ambalajlama, depolama, dağıtım ve kalite kontrolü yapmasına bağlıdır. Türkiye’de ihracat potansiyeli açısından gıda ürünleri ortalama %20'lik payla önemli bir yer tutmaktadır. Uluslararası pazarda önemli bir üretici konumundaki Türkiye’nin, ürün çeşitlendirilmesi yoluyla ihracat potansiyelini daha da artırılabilmesi mümkündür.”

2011-2013 Bölgesel Gelişme Planı çalışmalarına ışık tutacak çalıştaylar, önümüzdeki dönemlerde gıda sektörü için farklı konseptlerle yeniden ele alınacak. Söz konusu çalışmalar farklı sektörlerdeki çalışmalarla da desteklenecek. Çalıştaylarda, “Neredeyiz?”, Nereye Gitmek İstiyoruz?” ve “Gitmek İstediğimiz Yere Nasıl Ulaşırız?” sorularına  sektör temsilcileri ile birlikte cevap aranacak ve sorun analizleri gerçekleştirilecek.

 

Galeri