Haberler

Kalkınma Kurulu Karaman’da toplandı

MENU
Okunma : 1,0b Tarih : 26 Mayıs 2010
Mevlana kalkınma ajansı,4.kalkınma kurulu toplantısı Karaman da gerçekleştirildi. Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Kalkınma Kurulu 4. Toplantısı Karaman'da yapıldı.26.05.2010     
                                    
Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıya Vali Fatih Şahin, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, MEVKA Kalkınma Kurulu Başkanı Nurettin Bay, yönetim kurulu üyeleri ve kalkınma kurulu üyeleri katıldı.  
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan toplantı Karaman Valisi Fatih Şahin'in açılış konuşmasıyla devam etti. Karaman Valiliği konferans salonunda yapılan toplantı da Muğla Valiliğine atanan Karaman Valisi Fatih Şahin de bir konuşma yaptı.
 
 Vali Şahin, "Kalkınma Ajansı aracılığı ile sağlanacak kaynaklar, Karaman ve bölgemiz için hazırlanacak gelişme planı ve stratejileri kapsamında, bölgenin rekabet gücünün en yüksek olduğu, uzmanlaşacağı alanlardaki yerel gelişmeyi tetikleyebilecektir. Karaman ve Konya illeri birçok konuda şimdiye kadar ortak hareket etmiştir. MEVKA kısa süre önce kurulmasına rağmen hızlı bir gelişme göstermiştir. Mevcut kalkınma ajansları içerisinde en ön sıralardadır” dedi.Vali Şahin, son kez kalkınma kurulu üyelerine hitap ettiğini belirterek kurulun çalışmalarında başarılar diledi ve kalkınma kuruluna veda etti.
 
Kalkınma kurulu gündeminin okunmasının ardından Kalkınma kurulu başkanı Nurettin Bay,Konya-Karaman bölgesini kapsayacak olan 2010-2013 bölge plan çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek kalkınma kuruluna bu konuda büyük görev düştüğünü söyledi.Bay,kalkınma kurulu bünyesinde oluşturulan ihtisas komisyonlarının ön raporlarını tamamladığını kaydederek bugün gerçekleştirilecek toplantıda bu raporların kurul üyelerinin görüşlerine sunulacağını ifade etti. MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ise 30 Aralık 2009 tarihi itibari ile başlatılan Kırsal Kalkınma ve Küçük Ölçekli Altyapı mali destek programı kapsamında 550 proje başvurusu yapılmasının bölgenin gücünü gösterdiğini söyledi. 2009 faaliyet yılı faaliyet raporu oylanarak kabul edildiği toplantıda 2010-2013 yıllarını kapsayacak olan bölge planı kapsamında oluşturulan ihtisas komisyonlarının taslak raporları sunumlar halinde ilgili komisyon başkanlarınca kurul üyelerinin görüşlerine sunuldu.
 
Dilek ve temennilerden sonra toplantı sona erdi.
 
4. Kalkınma Kurulu Sonuç Bildirgesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 

Galeri