Haberler

Benim Kentim Projesi Konya'da Tanıtıldı

MENU
Okunma : 916 Tarih : 23 Subat 2010

Avrupa Birliği Komisyonu ve British Council tarafından gerçekleştirilen Benim Kentim Projesi'ne ev sahipliği yapacak 5 şehirden birisi olan Konya'da projenin tanıtımı yapıldı. 

23.02.2010 Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen tanıtım toplantısına Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, daire müdürleri, akademisyenler ve davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan proje direktörü David Codling, projenin Türkiye'deki İstanbul, Trabzon, Çanakkale, Konya ve Mardin'in dışında Berlin, Warszawa, Londra, Helsinki, Wien ve Dortmund şehirlerinde de uygulamaya konulduğunu belirterek, "Proje kapsamında bu kentlerdeki kamusal alanlardaki sanat konusu ele alınacak ve tartışmaya açılacak. Proje kapsamında o kentlerde görevlendirilen sanatçılar, o kentlerden aldığı ilhamı ve deneyimi bir proje olarak bizlere sunarak tartışmaya açacak. Bu tartışmayla geleneksellik ile çağdaşlık, ilişki yönünden masaya yatırılacak. Projenin uluslararası boyutta da itibar göreceğine inanıyorum" dedi.
 
Daha sonra toplantının seminer bölümüne geçildi. Seminere konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay, SÜ Dilek Sabancı Konservatuarı Geleneksel Türk Müziği, Türk Halk Müziği Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi Barış Gürkan ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Ali Akay katıldı. Prof. Dr. Yasin Aktay,  halkın öz kültürü ve bu kültüre ait sanatların asla yok olmadığını belirterek, "Halkın özünde yaşamaya devam etti. Bu projeyle yaşadığımız kentte yaşanılan kültür ve hayatımızın içinde olan ancak fark etmediğimiz sanat ve eserleri görme şansımız ve bu eserleri diğer iller ve ülkelerle paylaşma şansı bulacağız" şeklinde konuştu.
Toplantının sonunda ise Polonyalı sanatçı Joanna Rajkowsa, proje kapsamında Konya'da yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.