Haberler

Belediyelere Hibeler Anlatıldı

MENU
Okunma : 1,8b Tarih : 21 Ocak 2010
Belediye Başkanlarına 2009 Yılı Mali Destek Programları anlatıldı.21.01.2010
 
 Konya Belediyeler Birliği, Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, Dünya Bankası, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu, İller Bankası ve Mevlana Kalkınma Ajansı'nın (MEVKA) katkıları ile “Hibe Programları Hakkında Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi.
 
Dedeman Otel'de yapılan toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Süleyman Şenol Aydın ile Abdülmelik Ötegen, İŞKUR İl Müdürü Tahsin Güven, Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, AB Genel Sekreterliği ve Dünya Bankası temsilcileri, Konya Belediyeler Birliği yöneticileri ile belediye başkanları katıldı. Toplantıda konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, yeni dönemde halkın belediye başkanlarından beklentisinin yüksek olduğunu kaydederek, bu sürecin halkın ve ülkenin lehine olduğunu vurguladı. Belediye başkanlarının yeni gelişmelerden yararlanıp yeni kaynaklar oluşturarak bütçeyi geliştirmesi gerektiğini belirten Başkan Akyürek, Konya belediyelerinin bu konuda örnek olduğunu söyledi.
 
Konya'nın Avrupa Birliği desteklerinden en fazla yararlanan yerel yönetimlere sahip olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, “Büyükşehir Belediyesi olarak, devam edenlerle birlikte bugüne kadar AB destekli 10 proje gerçekleştirdik. Bu projelerin toplam miktarı 26 milyon Euro'dur. KOSKİ'de Scada projesini bu desteklerle gerçekleştirdik. Çok sayıda sosyal projeye destek aldık. Ayrıca, belediye olarak Türkiye'deki en büyük AB desteklerinden birini aldık. 22 milyon 200 bin Euro'luk Katı Atık Yönetimi projesinin yüzde 60'ını AB, yüzde 12'sini de Çevre ve Orman Bakanlığı karşılayacak” dedi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, iyi bir yönetimin kurulması için çok iyi hazırlanmış verilerle birlikte bu işlerin yürütülmesi için gerekli bütçeye ve stratejik akla ihtiyaç olduğunu belirterek, bu nedenle yetişmiş insan gücünün son derece önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından devam eden programda; MEVKA Genel Sekreteri Dr.Ahmet Akman, 2009 yılı Mali Destek Program başlıkları olan “Küçük Ölçekli Altyapı-Kırsal Kalkınma Mali Destek Programları”, hakkında toplantıya katılan belediye başkanlarına ayrınıtılı bilgi aktardı ve Belediye Başkanlarından gelen soruları cevaplandırdı.

Toplantıda ayrıca, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Proje Uygulama Başkanı Pınar Tanlak, “Belediyeler Tarafından Uygulayıcı, Ortak İştirakçi Olarak Hazırlanabilecek AB Hibe Projeleri”, Dünya Bankası Uzmanı Alptekin Orhon, “Dünya Bankası Hibeleri ve Kredileri” konularında sunum yaparken; İŞKUR İl Müdürü Tahsin Güven yürüttükleri projeler, Tarım İl Müdürü İbrahim Doster de kırsal kalkınmaya yönelik destekler hakkında bilgi verdi.
 
Toplantı sonunda katılımcılara teşekkür belgesi verilirken, MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman’a belgesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun tarafından takdim edildi.