Haberler

Genç Girişimci Geliştirme Programı

MENU
Okunma : 2,4b Tarih : 10 Subat 2010
Girişimci öğrenciler kendi işini kuruyor. 10.02.2010                                                                                                         
KOSGEB Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkez Müdürlüğü öncülüğünde Konya Teknokent, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası işbirliğiyle kendi işini kurup, araştırma ve geliştirme projeleri üretmek isteyen öğrencilere yönelik “Genç Girişimci Geliştirme Programı” hazırlandı. Başarılı proje üreten öğrencilere işlerini kurmaları için 4 bin TL hibe ve 40 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi verileceği bildirildi. “Girişimci Gençlerle Aydınlık Geleceğe” sloganı ile düzenledikleri eğitim programlarının büyük ilgi gördüğünü belirten KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkez Müdürü Yusuf Kitiz, projeden üniversite 3 ve 4’üncü sınıf, ön lisans son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yararlanabileceğini söyledi.
 2 AY ÜCRETSİZ EĞİTİM VERİLECEK
 23 Şubat’ta gerçekleştirecekleri tanıtım toplantısının ardından eğitim çalışmalarının Mart’ta başlayıp Mayıs’a kadar süreceğini belirten Kitiz, “Üniversiteli girişimcilerimize kendi işletmelerini kurarken nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda gerekli bilgileri vereceğiz. Bu amaçla öğrencilerimiz, ücretsiz 2 ay boyunca girişimcilik ve iş planlaması alanlarında uzman ekipler tarafından eğitime tabi tutulacak. Öğrencilerimizin bu eğitimle kendi işlerini kurmalarına ve kariyer planlarına alternatif oluşturmalarına yardımcı olacağız.” diye konuştu.
 HİBE VE FAİZSİZ KREDİ
 Eğitimler sonunda başarılı olan öğrencilere sertifika vereceklerini belirten Kitiz, hazırladıkları ‘İş Planı’ projesi ile dereceye giren ilk 10 öğrenciye Teknokent’te 1 yıl süre ile ücretsiz ofis hizmeti sağlayacaklarını kaydetti. Başarı sertifikası alanların girişimci desteğinden faydalanmaya hak kazanacağını da vurgulayan Kitiz, “Bu destek kapsamında iş kurmaya yönelik başlangıç giderleri için geri ödemesiz 4 bin TL hibe vereceğiz. Alacakları makine-teçhizat ve ofis donanımları için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 40 bin TL faizsiz ödenek sağlayacağız. Bu miktarı da ilk 12 ay ödemesiz dönemden sonraki 24 ayda 6 aylık dönemler halinde geri alacağız. Bu fırsatı girişimcilik ruhu olan ve kendi işini kurmak isteyen öğrencilerimizin kaçırmamasını istiyoruz.” dedi.
 

Galeri