Haberler

MEVKA’DAN KONYA EMNİYETİ’NE SİSTEM, AĞ VE GÜVENLİK UZMANLIĞI EĞİTİMİ DESTEĞİ

MENU
Okunma : 324 Tarih : 31 Aralık 2021
MEVKA’DAN KONYA EMNİYETİ’NE SİSTEM, AĞ VE GÜVENLİK UZMANLIĞI EĞİTİMİ DESTEĞİ

 

Konya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından, Mevlana Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında sunulan “Sistem, Ağ ve Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi Projesi” destek almaya hak kazandı. Proje sözleşmesi Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve Konya İl Emniyet Müdürü Engin Dinç tarafından imzalandı.

Proje kapsamında, Konya İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bilgi teknolojileri hizmetlerini yürüten personele yönelik olarak 120 saatlik sistem, ağ ve güvenlik uzmanlığı eğitimleri verilecek.

Atılan imzaların ardından proje hakkında değerlendirmelerde bulunan MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı “Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayatımızdaki öneminin artması ve internetin yaygınlaşması, işlerin daha hızlı bir şekilde yürütülmesi noktasında büyük kolaylıklar sağlarken, bilişim sistemlerine yönelik tehditlerin oluşturacağı aksaklık ve tehlikelerin boyutlarını da bir o oranda artırmaktadır. Bilişim ve iletişim alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ile bilinen siber saldırıların yanında gelişmiş casus yazılımlar üzerinden bilgi sistemlerine sızma ve veri toplama faaliyetlerinin artış göstermesi sonucunda gerekli güvenlik önlemlerinin alınması daha da elzem bir hale gelmiştir. Bu noktada gerek KOBİ’lerimizin gerekse de kamu kurum ve kuruluşlarımızın kurumsal ağ ve sistemlerinin etkili bir şekilde yönetilebilmesi, altyapı ihtiyaçlarının analizinin yapılabilmesi, kriz senaryolarına göre önlemler alınarak iş sürekliliğinin ve olası sızma ve tehditlere karşı güvenliğinin sağlanması büyük önem arz etmektedir. Bu da ancak bu alanda çalışma yürüten ve görevi itibari ile kritik pozisyonda bulunan personelin gerekli bilgi ve donanıma sahip olmasından geçmektedir. Bu çerçevede Ajansımız desteği ile verilecek olan sistem, ağ ve güvenlik uzmanlığı eğitimlerinin, Konya İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çalışma yürüten personele önemli katkıları olacağı kanaatindeyim. Söz konusu eğitim programı kapsamında tehdit ve zafiyet yönetimi, ileri düzeyde sunucu ve veri tabanı yönetimi, sanallaştırma ve bulut bilişim, etkili yedekleme, büyük veri yönetimi, sızma testleri ve güvenlik denetlemeleri, mobil ve kablosuz ağ güvenliği konularında eğitimler verilmesi hedeflenmektedir. Bölgemizde yer alan özel sektör firmalarımızın ve kamu kurumlarımızın ihtiyaç duydukları alanlara yönelik desteğimizin süreceğini ifade ederek hayata geçirilecek olan projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Ardından konuşan Konya İl Emniyet Müdürü Engin Dinç de, “Teknolojinin her geçen gün hayatımıza daha çok dâhil olmasıyla birlikte şirketlerin ve kurumların çalışma perspektifleri de bu yönde sürekli değişikliklere uğruyor. Bu durum da dolaylı olarak daha fazla bilgisayar, daha fazla sunucu yükü, daha fazla iletişim ihtiyacı ile birlikte bu süreçleri eksiksiz olarak yönetebilecek personele olan ihtiyacı da artırmaktadır. Mevlana Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz bu eğitim projesi ile de Emniyet Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan personelimize bilgi teknolojileri alanında hızla gelişen ve değişen dinamikler karşısında mesleki yetkinlik kazandırarak kurumumuzdaki bilgisayar, ağ ve güvenlik sistemlerinin çalışma standartlarını yükseltmeyi amaçladık. Gerçekleştirilecek olan eğitimlerin personelimiz ve teşkilatımız adına hayırlı olmasını diliyor, desteklerinden dolayı Mevlana Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Galeri